اتحادیه اروپا: تحریم علیه روسیه شش ماه دیگر تمدید می‌شود

حق نشر عکس Getty

وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا تحریم‌های اقتصادی این اتحادیه علیه روسیه را تا پایان ژانویه ۲۰۱۶ تمدید کرده‌اند.

ماجا کاسیجانکیک، سخنگوی اتحادیه اروپا در توییتر نوشت که هدف از این اقدام وادار کردن روسیه به اجرای توافق آتش‌بس با اوکراین است که در ماه فوریه در مینسک امضا کرد.

تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا، یاران ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و بانک‌های دولتی، ارتش و شرکت‌های انرژی این کشور را هدف قرار داده‌اند.

پیش‌تر فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه بریتانیا نیز در مورد تمدید تحریم‌ها علیه روسیه هشدار داد.

وی گفت که برای لغو تحریم‌ها اجرای توافق مینسک ضروری است.

اتحادیه اروپا روز ۱۹ ژوئن به‌طور رسمی اعلام کرد که تصمیم گرفته تحریم‌های اعمال شده در ارتباط با الحاق کریمه به روسیه را به مدت یک سال تمدید کند. این تحریم‌ها شامل ممنوعیت واردات محصولات از کریمه و سواستوپول به اتحادیه اروپا می‌شود.

شهروندان و شرکت‌های ثبت شده در اتحادیه اروپا از سرمایه‌گذاری در اقتصاد کریمه، از جمله خرید املاک و معاملات مالی با شرکت‌های کریمه منع شده‌اند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه روز جمعه ۱۹ ژوئن گفته بود که روسیه با وجود تحریم‌ها توانسته از بحران عمیق اقتصادی جلوگیری کند و با کنترل تورم، ارزش نرخ روبل، واحد پول این کشور را ثابت نگه دارد.

پس از آن که روسیه در ماه مارس گذشته منطقه کریمه را به خاک خود ملحق کرد، اتحادیه اروپا تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه را تصویب کرد.

در ماه اوت سال گذشته ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه اعلام کرد که به تلافی تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا واردات برخی محصولات کشاورزی، اقلام غذایی و مواد خام از این کشورها را متوقف کرده است.

از آن زمان تا کنون هر دو جانب تحریم‌ها علیه یکدیگر را افزایش داده‌اند.

دولت اوکراین، رهبران غربی و ناتو همگی می‌گویند که شواهد روشنی وجود دارد که روسیه با ارسال سلاح‌های سنگین و اعزام سرباز در مناطق دونتسک و لوهانسک در اوکراین از شورشیان حمایت می‌کند.

مسکو این ادعا را رد کرده و اصرار دارد که افراد مسلح روس که همراه شورشیان می جنگند، داوطلبانه به اوکراین رفته‌اند.

مطالب مرتبط