ویکی‌لیکس: آمریکا 'از رهبران فرانسه جاسوسی می‌کرده است'

Image caption سازمان امنیت ملی آمریکا از زمان افشاگری‌های اسنودن زیر ذره‌بین قرار گرفته است

وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس می‌گوید سازمان امنیت ملی آمریکا در فاصله سال ‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲ از روسای جمهوری فرانسه، ژاک شیراک، نیکولا سارکوزی، و فرانسوا اولاند، جاسوسی می‌کرده است.

ویکی‌لیکس منبع اطلاعات خود را "گزارش ‌های فوق محرمانه و مدارک فنی" سازمان امنیت ملی آمریکا می‌داند.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به انتشار این گزارش گفته است که "درباره صحت و محتوای اسناد منتشر شده" نظر نمی دهد.

با این حال در فرانسه، آقای اولاند برای بررسی این موضوع خواستار نشست شورای دفاعی این کشور در روز چهارشنبه شده است.

ند پرایس سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در واکنش به انتشار اسناد تازه ویکی‌لیکس گفته است که کشورش درباره ادعاهای مشخصی که مطرح شده اند نظر نمی‌دهد: "به عنوان موضوع کلی، ما هیچ فعالیت تجسسی خارجی انجام نمی‌دهیم مگر اینکه هدف امنیتی معتبر و مشخصی داشته باشیم. این قاعده درباره همه شهروندان عادی و رهبران جهانی صدق می‌کند."

وبسایت ویکی‌لیکس روز سه شنبه اعلام کرد که اسناد و مدارک تازه را تحت عنوان "جاسوسی الیزه" منتشر می‌کند که به محل کاخ ریاست جمهوری فرانسه اشاره دارد.

ویکی‌لیکس می‌گوید همه این اسناد به شنود "مکالمات و ارتباطات" سه رئیس جمهوری فرانسه، وزیران این کشور و سفیر فرانسه در آمریکا اختصاص دارد.

عصبانیت آلمان

سازمان امنیت ملی آمریکا پیشتر به شنود مکالمات آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان متهم شده است.

ادعا‌های مطرح شده درباره جاسوسی سازمان امنیت ملی ایالات متحده (NSA) از طریق شنود تلفن، در پی افشاگری ادوارد اسنودن، تحلیلگر پیشین این سازمان در سال ۲۰۱۳ مطرح شد و تیرگی روابط آلمان و آمریکا را به دنبال داشت.

حق نشر عکس Reuters
Image caption پیشتر مقام‌های آمریکایی ادعاهای مربوط به شنود مکالمات آنگلا مرکل را تایید نکردند

در زمان انتشار این اخبار، کاخ سفید بدون تکذیب سابقه شنود اعلام کرد که تماس‌های تلفنی خانم مرکل در حال حاضر شنود نمی شود و در آینده نیز نخواهد شد.

رسانه‌های آلمان اندکی بعد گزارش دادند که سازمان امنیتی ملی این کشور به نمایندگی از آمریکا، تماس‌های مقامات عالی‌رتبه فرانسه و دفاتر اتحادیه اروپا را شنود می‌کردند.

همچنین گزارش شد که اداره امنیت ملی آلمان مکالمات تلفنی وزیران خارجه آمریکا، جان کری و هیلاری کلینتون، را شنود می‌کرده است. اما به گفته یک مقام دولت آلمان، شنود مکالمات وزیران خارجه آمریکا تصادفی صورت گرفته است.

چند هفته قبل، دولت آلمان از ادامه تحقیقات درباره شنود مکالمات خانم مرکل صرفنظر کرد و گفت شواهد کافی برای توجیه اقدام قانونی در دست ندارد.

در سال ۲۰۱۳ نیز رسانه‌های برزیل گزارش دادند که بر اساس اسناد سازمان امنیت ملی آمریکا، دیلما روسف رئیس جمهوری برزیل و انریکه پنا نیتو رئیس جمهوری مکزیک هدف جاسوسی این اداره قرار داشته اند.

خانم روسف ابتدا از این خبر عصبانی شد اما بعد تلاش کرد تا روابط بحرانی کشورش با آمریکا را آرام کند زیرا به گفته او دولت اوباما در این ماجرا مسئولیتی نداشته است.

مطالب مرتبط