یوگنی پریماکف، نخست وزیر پیشین روسیه درگذشت

حق نشر عکس Getty

یوگنی پریماکف، نخستوزیر پیشین روسیه در سن ۸۵ سالگی درگذشته است.

خبرگزاری اینترفاکس روسیه به نقل از یکی از نزدیکان او گزارش داده است که "یوگنی پریماکف پس از یک دوره طولانی بیماری امروز درگذشت."

بر اساس گزارش‌ها ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با خانواده آقای پریماکف اظهار همدردی کرده است.

یوگنی ماکسیموویچ پریماکف در سال ۱۹۲۹ در کیف، پایتخت اوکراین به دنیا آمد و در تفلیس، پایتخت گرجستان بزرگ شد. پس از فارغ التحصیلی از انستیتوی خاورشناسی مسکو به عنوان پژوهشگر مسایل خاور میانه از سال ۱۹۵۳ در سمت کارمند کمیته دولتی رادیو و تلویزیون اتحاد جماهیر شوروی سابق در بخش برنامه های خارجی از جمله برنامه های ویژه خاورمیانه به فعالیت پرداخت.

بعد از فروپاشی اتحاد شوروی یوگنی پریماکوف شش سال رئیس دستگاه اطلاعات خارجی روسیه بود و سال ۱۹۹۶ وزیر خارجه شد. به گفته حاجی اکبر توره جان زاده، روحانی سرشناس و از رهبران مخالفان وقت دولت تاجیکستان، آقای پریماکوف آن زمان در مذاکرات صلح برای پایان دادن به جنگ داخلی این کشور(۱۹۹۲-۱۹۹۷) نقش پررنگی داشت.

پریماکف در سال ۱۹۸۸ عضو پارلمان شوروی سابق شد و در سال های ۱۹۸۹-۱۹۹۰ رئیس مجلس بود.

در جریان تلاش های ناکام شوروی برای جلوگیری از وقوع جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۱، میخائیل گورباچف رهبر وقت شوروی یوگنی پریماکف را به عنوان نماینده خود برای انجام مذاکرات با صدام حسین، رهبر پیشین عراق به آن کشور اعزام کرد.

در سپتامبر سال ۱۹۹۸ درحالیکه تنش سیاسی میان لیبرال ها و محافظه کاران در پی بحران عمیق اقتصادی روسیه به اوج خود رسیده بود، بوریس یلتسین، رئیس جمهوری وقت روسیه، پریماکف را به عنوان فردی که برای هر دو گروه قابل قبول است برای تصدی مقام نخست وزیری به پارلمان پیشنهاد کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption در سال 2003 آقای پریماکوف با درخواست پوتین برای جلوگیری از جنگ عراق با صدام حسین مذاکره کرد

آقای پریماکوف تا حدی توانست پس از چند سال هرج و مرج ثبات اقتصادی را به روسیه بازگرداند اما گروه های لیبرال او را به نادیده گرفتن لزوم اصلاحات اقتصادی متهم کردند . او در ماه مه ۱۹۹۹ از کار برکنار شد.

در سال ۲۰۰۰ او تلاش کرد به عنوان نامزد ائتلاف نیرو های متمایل به چپ وارد رقابت انتخابات ریاست جمهوری روسیه شود اما زمانی که نیرو های عمده سیاسی بر سر نامزدی ولادیمیر پوتین متحد شدند وی از رقابت ها کنار کشید.

در سال ۲۰۰۳ و با شدت گر فتن تنش بین کشورهای غربی و حکومت وقت عراق، به درخواست ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، برای تلاش در راستای جلوگیری از آغاز جنگ برای مذاکره با صدام حسین به عراق رفت اما سه روز بعد از این ملاقات، حمله ائتلاف به رهبری آمریکا به عراق آغاز شد.

طی بیش از یک دهه اخیر او بارها در باره برنامه هسته ای ایران ابراز نظر کرده و همواره از راه حل مسالمت آمیز اختلاف بین ایران و غرب حمایت کرده است.

وی از جمله در ماه دسامبر سال ۲۰۰۹ ضمن سخنرانی در کنفرانسی بین المللی در اردن گفت که هر گونه حمله نظامی به ایران پیامدهای وحشتماکی خواهد داشت. آقای پریماکوف در ماه اوت سال ۲۰۱۲ نیز از حمله احتمالی اسراییل به تاسیسات اتمی ایران با وجود تلاش آمریکا برای جلوگیری از این حمله هشدار داد و گفت چنین حمله پیامدهای خطرباری خواهد داشت.