بانک مرکزی اروپا کمک مالی اضطراری به یونان را افزایش نمی‌دهد

حق نشر عکس AFP

بانک مرکزی اروپا در نشست امروز یکشنبه ۲۸ ژوئن خود تصمیم گرفت که میزان کمک اضطراری به یونان را افزایش ندهد.

این تصمیم پس از آن گرفته شده که مذاکره بین یونان و کشورهای حوزه یورو در مورد تمدید مهلت بازپرداخت وام‌های یونان به نتیجه نرسید.

الکسیس سیپراس نخست وزیر یونان یکشنبه گفت که بانک های این کشور بسته خواهند بود و تدابیر کنترل سرمایه اعمال خواهد شد. اما او نگفت که بانک ها چه زمانی کارشان را از سر خواهند گرفت.

بانک مرکزی اروپا با صدور بیانیه ای گفته است که با بانک یونان برای برقراری ثبات مالی در این کشور همکاری می کند.

بانک های یونان به شدت به کمک های مالی اضطراری وابسته هستند.

خبرنگار اقتصادی بی‌بی‌سی می گوید این به معنای آن است که بانک ها در یونان احتمالا پول کافی برای افرادی که قصد دارند پول هایشان را از بانک ها خارج کنند در اختیار ندارند و احتمالا بانک ها فردا برای فعالیت روزانه باز نخواهند بود.

یکی از سخنگویان بانک مرکزی اروپا گفته است: "یونان همچنان به کمک های مالی اضطراری دسترسی دارد."

حق نشر عکس epa
Image caption بانک های یونان به کمک مالی اضطراری بانک مرکزی اروپا وابسته هستند

بانک مرکزی اروپا به نقل از یانیس استورناراس، رئیس بانک مرکزی یونان، گفته که این بانک به عنوان عضوی از سیستم یورو اقدامات لازم را به کار خواهد بست تا بتواند در شرایط دشوار فعلی برای شهروندان یونانی ثبات مالی ایجاد کند.

بانک مرکزی اروپا این بیانیه را در حالی منتشر کرده که وزرای مالی کشورهای حوزه یورو روز گذشته (شنبه ۲۷ ژوئن) با درخواست یونان در مورد تمدید مهلت بازپرداخت بدهی‌هایش مخالفت کردند.

مهلت بازپرداخت بدهی های یونان سه شنبه (۳۰ ژوئن) به پایان می رسد. در این روز یونان باید مبلغ یک و نیم میلیارد یورو به صندوق بین المللی پول پرداخت کند.

مذاکرات یونان و اعتباردهندگان بین المللی بر سر ارائه بسته کمکی جدیدی به این کشور در روز جمعه (۲۶ ژوئن) همزمان با اعلام برگزاری همه پرسی در این کشور به بن بست رسید.

پذیرش یا رد شرایط مطرح شده از سوی اعتباردهندگان بین المللی موضوع همه پرسی است که هفته آینده (پنجم ژوئیه) در یونان برگزار می شود.