روزنامه های تهران: حمایت از ظریف اما با خط قرمزها

روزنامه های امروز تهران در صبح سه شنبه نهم تیر همچنان مهم ترین عنوان های خود را به مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای پنج به اضافه یک اختصاص داده و در مقالاتی هم به گمانه زنی درباره دشواری های این مذاکرات پرداخته اند.

در حالی که روزنامه های میانه رو و هوادار دولت احتمال می دهند که توافق ها موجب بهبود روابط جهانی حکومت ایران شود، روزنامه های اصولگرا و تندرو از خطر آن نوشته اند که بعد از مذاکرات هسته ای ماجرای نقض حقوق بشر در ایران مطرح شود.

نگرانی درباره مشکلات محیط زیست و خطر وقوع زلزله ای در تهران از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

حق نشر عکس na
Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

غزاله پورخاکی در مصاحبه ای برای ابتکار، با معصومه ابتکار رییس سازمان حفاظت از محیط زیست از زبان وی درباره لزوم یک انقلاب در نگرش به محیط زیست نوشته و از او پرسیده: می گویند که برخی اخبار در مورد ابعاد کمبود آب به صورت واضح و روشن گفته نمی شود، آن هم تنها به این دلیل که تشویش اذهان نشود.

معاون رییس جمهور در پاسخ می گوید: طی یک دوره ای سفره های آب زیرزمینی کشور تخلیه شده و متاسفانه در دولت های اخیر به آن بی توجهی شد و این روند سرعت گرفته. واقعیتی بسیار نگران کننده. هیچ تلاشی نشده که این مساله کوچک کرده یا نادیده گرفته شود. دولت باید تلاش کند که آگاهی و اطلاع رسانی در شیوه زندگی مردم تاثیر بگذارد و شیوه زندگی خود را اصلاح کنند مثلا کشاورز ما نسبت به مصرف صحیح منابع آب محدودی که دارد دقت کافی کند و حاضر باشد هزینه کند. مثلا کشاورز ارومیه ای ما باید به این دیدگاه برسد که کشت بی رویه و کاشت چغندر قند در حاشیه دریاچه ارومیه یکی از دلایل اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه است. تا کشاورز این را نداند و حساس نشود، طبعا روش و شیوه کشاورزی برایش موضوعیت نخواهد داشت.

گزارش ها از وین

حسن محمدی فرستاده روزنامه قانون به وین در گزارش خود نوشته: سومین روز مذاکرات هسته ای در وین به سکوت گذشت. تصویربرداران برخلاف روزهای گذشته بیشتر به امورات روزمره و تمیز کردن دوربین های خود پرداخته و اساسا نه رفت و آمدی بود و نه نشستی که خبری از آن درز کند به همین روی بیشترین دستاورد روز سوم پرداختن به حاشیه ها و گاهی شایعات بود.

خبرنگار این روزنامه در مورد حاشیه های مذاکرات نوشته: لوران فابیوس در مقابل دوربین رسانه ها چهره تندخو، نرمش ناپذیر و تندروانه ازخود به نمایش می گذارد تا در دوران پساتوافق بتواند روابط اقتصادی و سیاسی خود را با سعودی ها و یهودی ها حفظ کند. اما این متفاوت از مواضع وی در نشست ها و جلسات خصوصی است به گونه ای که در یکی از جلسات در خصوص یکی از موضوعات که فرانسه همواره سنگ اندازی می کرد، جان کری به ظریف وزیر خارجه ایران گفته بود خودتان فابیوس را راضی کنید!

خبرنگار قانون با اشاره به این که وزیرخارجه فرانسه در جلسه به راحتی مواضع ایران را پذیرفت نوشته به هرروی تنفس در مذاکرات بیشتر به سود طرف های غربی تمام شد چرا که جمهوری اسلامی ایران صدای واحدی دارد و تنوع دیدگاه ها روی مذاکرات تاثیری نگذاشته است اما گروه 1+5 برای اینکه بتوانند مواضع خود را به همدیگر نزدیک تر کنند از این تنفس بهترین بهره را می برند.

مهدی پورصفا خبرنگار اعزامی جوان روزنامه سپاه پاسداران در حاشیه مذاکرات وین خبر داده که: خانواده امیر رضا حكمتی كه به اتهام جاسوسی در ایران دستگیر شده در یک نشست خبری كه اغلب خبرنگاران رسانه‌های غربی دعوت شدند بر بی‌گناهی فرزند خود تأكید كردند و خواستار آزادی وی شدند. شایعات دیگری نیز وجود دارد كه برادر جیسون رضاییان دیگر آمریکایی دستگیر شده در ایران نیز در این مذاكرات حضور دارند. گرچه خانواده حكمتی تأكید كردند كه حضور آنها هیچ گونه ارتباطی با مقام آمریکایی ندارد، اما نمی‌توان باور نكرد كه در پس ارتباطات رضاییان با آلن ایر سخنگوی فارسی‌زبان وزارت امورخارجه چه مسائلی نهفته بود؛ بحث‌هایی كه سبب دستگیری رضاییان توسط دستگاه‌های امنیتی ایران شد.

خبرنگار روزنامه سپاه یادآور شده: حالا سؤال اینجاست كه آیا مطرح شدن بحث‌های حقوق بشری در حاشیه مذاكرات زمینه‌ای نخواهد شد كه در آینده پرونده‌های جدیدی علیه ایران در مجامع بین‌المللی و كنگره آمریکا گشوده شود. به نظر معجون مذاكرات خیلی زودتر از آنچه كه تصور می‌شد به مزه حقوق بشر آلوده شد. از سوی دیگر دیروز پنهان كاری در مسیر مذاكرات بسیار بدتر از گذشته جلب توجه می‌كرد و نمونه آن حضور در مقابل در‌های ورودی هتل بود.

ظریف‌کاری ظریف و تذکر کیهان

صادق زیباکلام در مقاله ای در شرق نوشته: آمدن دقیقه ٩٠ دکتر ظریف به تهران می‌تواند مبین این نکته باشد که توافق نهایی پیش‌روی طرف‌ها قرار دارد وگرنه دلیلی برای این اقدام وجود نداشت. اگر احتمالا بن‌بستی به وجود آمده بود، یقینا او به‌جای گرفتن این تصمیم، در هتل کوبورگ می‌ماند و تلاش می‌کرد با چانه‌زنی‌های دشوار که تخصص وی است، بن‌‌بست‌شکنی‌ کند.

ظرف نزدیک به دوسال گذشته، ظریف و همکارانش در تیم مذاکره‌کننده، صدها ساعت مذاکره، به‌ویژه با طرف آمریکایی داشته‌اند. در این دو سال، مقاطع زیادی وجود داشته که دو طرف با مواردی از اختلافات رو‌به‌رو بوده‌اند که به نظر نمی‌رسیده راه‌حلی برای آنها وجود داشته باشد. اما بعد از ساعت‌ها مذاکره، سرانجام راه‌حل مورد قبول هفت کشور پیدا شده است. ایران یک گام به عقب برداشته و یکی، دو گام هم طرف غربی و نهایتا طرفین تن به مصالحه داده‌اند. این‌بار هم احتمال اینکه سفر ظریف به‌واسطه به‌وجودآمدن بن‌بست جدی در مذاکرات صورت گرفته باشد، خیلی اندک است.

اما حسین شریعتمداری در یادداشت روز کیهان با تاکید بر این که در چالش هسته‌ای پیش‌روی که ۱۲ سال به درازا کشیده نوشته: ایران و کشورهای غربی هر‌ دو در پی «توافق خوب» هستند و هر دو طرف نیز «توافق نکردن» را به «توافق‌بد» ترجیح می‌دهند. اختلاف‌نظر در تعریف «توافق خوب» است. توافق خوب از نگاه ایران، توافقی است که در آن صنعت هسته‌ای کشور پا بر جا بماند، اگرچه در جریان بده و بستان مذاکرات، ملزم به پذیرش برخی از هزینه‌ها باشد.

با این مقدمه نویسنده به سخنان تازه آیت الله خامنه ای در حمایت از تیم مذاکره کننده پرداخته: ولی باید توجه داشت که بیانات‌ حضرت‌آقا نیمه دیگری نیز دارد و آن، این که، سلامت تیم هسته‌ای تنها معیار و میزان برای ارزیابی یک «توافق» خوب نیست بلکه رهبر با برشمردن خطوط قرمز هسته‌ای، «توافق خوب» را توافقی می‌دانند که در آن از خطوط قرمز یاد شده عبور نشده باشد. به بیان دیگر معیار و میزان برای ارزیابی یک «توافق‌خوب» و تشخیص آن از «توافق بد»، همان خطوط قرمز ترسیم شده در بیانات رهبر است.

علی محقق در سرمقاله ابتکار نوشته: دو قطب مخالفت و موافقت با مذاکرات و توافق احتمالی ایران و ۵+۱ را می توان در کنگره آمریکا و پارلمان های اروپایی دید و هم در بین سیاسیون داخلی و پارلمان ایران. کشورهای همسایه و همجواران منطقه ای و حتی کشورهای دور و نزدیک هم با توجه به منافع داخلی و منطقه ای خود طی دو سال گذشته خواه ناخواه در یکی از این قطب ها قرار گرفته اند.

نویسنده نزدیک شدن سعودی و اسراییل را که یکی در مقام رهبری کشورهای اسلامی اهل تسنن و جهان عرب است و دیگری اصلی ترین دشمن جهان اسلام و جهان عرب از جمله شوخی های تاریخ توصیف کرده و نوشته: ریاض بعد از آن که از رویارویی امریکا با ایران ناامید شد این بار به مدد دلارهای نفتی سهل ترین راه را پیش گرفته و تلاش می‌کند با تطمیع عیان دیگر کشورهای طرف مذاکره کار خود را پیش ببرد.

نویسنده با اشاره به خرید چند میلیارد دلاری نیروگاه هسته ای توسط سعودی نوشته: ریاض سعی می‌کند با تظاهر به آغاز فعالیت های هسته ای خود، آمریکایی ها را به اصطلاح بترساند اما امروز و چند روز آینده سرنوشت تلاش دو قطب جهانی مخالفان و موافقان در وین درباره مذاکرات هسته ای ایران مشخص خواهد شد. توافقی که هرچند روی میز صرفا توافقی هسته ای است اما احتمالا قادر خواهد بود بسیاری از موازنه های منطقه ای و یارگیری های بین‌المللی را بر هم بزند و به نقطه عطفی در تاریخ منطقه بدل شود.

اس‌ام‌اس اشتباهی

پوریا عالمی در ستون طنز شرق یک اس ام اس را نقل کرده که با نوشته وزیر خارجه ایران شروع می شود که می نویسد: همه‌چی اوکیه؟ من دیشب تا رسیدم خوابم برد قربونت بشم. کری‌اینا چیزی نگفتند؟ حساس نشدند ‌رو موضوع که؟

هلگا:‌ رو چه موضوعی؟ نه بابا. چرا حساس شه؟ کری خیلی ذهنش بازه.

هلگا: اوه.

هلگا: نه. حساس نشدند.

هلگا: تو رسیدی؟

هلگا: خوبی؟

هلگا: کاش اسم من اشتون بود.

هلگا: نکنه دوباره کمردرد گرفتی؟ بیمارستانی؟ کری هم مونده توی هتل حالش خوب نیست. نکنه شما دوتا چیزی خورده باشید بهتون نساخته؟ نگران شدم... چرا جواب نمیدی؟

هلگا: اصلا جواب نده. قهرم.

هلگا: میس یو.

هلگا: اصلا قهر. مذاکره هم بی‌مذاکره.

ظریف: ببخشید اس‌ام‌اس‌رو اشتباه فرستادم. واسه عباس عراقچی بود اشتباه واسه شما سِند شد.

هلگا: ببخشید. موبایل من جا مونده بود روی میز. وو هایلونگ، نماینده دائم چین در مقر سازمان‌ملل‌متحد و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، برداشته بودند شوخی‌شون گرفته بود. ساری. امیدوارم این شوخی‌شون تو مذاکرات تأثیر نذاره.

دارم راست میگم. من نبودم‌ها. من اصلا دیشب خواب بودم. به کسی اس‌ام‌اس ندادم.

کابوس زلزله تهران

حق نشر عکس na
Image caption کارتون محسن ایزدی، بی قانون

شیده لالمی در ابتدای مصاحبه ای که با مسوول سازمان پیشگیری و مدیریت بحران پایتخت انجام داده نوشته: درست مثل یک کابوس است، زلزله‌ای که بخواهد پایتخت را حداقل ٧ ریشتر بلرزاند. برآورد شده آنقدر تلفات جانی این زلزله زیاد خواهد بود که به طور قطع تا چندین دهه از یاد نمی‌رود. در همان دقایق اولیه ١٠٠ هزار نفر زیر آوار می‌میرند، همه اینها در شرایطی است که رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران معتقد است که مسئولان دغدغه زلزله تهران را ندارند و این فاجعه بین سازمان‌ها پاسکاری می‌شود.

به نوشته این گزارشگر: زلزله‌ای که حالا به توپی تبدیل شده و بین سازمان‌ها پاس داده می‌شود، علاوه بر خسارات جانی غیرقابل جبران، هزاران هزار میلیارد تومان خسارات مالی هم از خود بر جای خواهد گذاشت. زلزله‌ای که پژوهشگران با توجه به دوره بازگشت ١٥٠ ساله تهران، سال‌هاست با نگرانی و بدون آنکه کاری از دست شان برآید منتظرش هستند. تهرانی‌ها حالا سال‌هاست که با این کابوس زندگی می‌کنند. کابوسی که هر از گاهی شایعه‌ای می‌شود و حتی برای آن روز و ساعت هم تعیین می‌شود.

خبرنگار شهروند از احمد صادقی پرسید: اگر همین الان که این‌جا نشسته‌اید زلزله در تهران شروع شود. در همین زمان میلیون‌ها نفر در خیابان‌ها راه می‌روند، کار می‌کنند و زندگی روزمره جریان دارد، آنها از کجا باید بفهمند که از چند ثانیه پیش شهر در وضع بحرانی قرار گرفته و آنها در خطرند؟

پاسخ مسوول پیشگیری و مدیریت بحران تهران این است:الان هیچ سیستم هشدار سریعی برای اطلاع‌رسانی به مردم درباره این‌که شهر در وضع بحران قرار گرفته، وجود ندارد. هیچ دستورالعمل و فرآیندی هم برای اطلاع‌رسانی در شرایط بحران تعریف نشده است. چون ما سیستم‌های هشدار سریع زلزله را درحال حاضر نداریم. همچنین نیازمند یک سازماندهی جهت پایش مستمر پیش نشانگرهای لرزه‌ای نیز هستیم.

لزوم تغییر نگاه به بناهای تاریخی

مهدی حجت کارشناس هنری و رییس پیشین سازمان میراث فرهنگی در مقاله ای در آرمان نوشته: طرح انضباط اجتماعی که در منطقه ۱۲ تهران درحال اجراست و در آن برخی از خانه‌های تاریخی در حال تخریب هستند، نشان می دهد باید به این پرسش مهم پاسخ داد که این بناها ارزشمند هستند یا نه؟ بعد از اینکه روشن شد که این بناها ارزشمند هستند باید به استفاده از این بنا ها پرداخت. اگر تصور طراحان شهری این باشد که بناهای تاریخی یک مشت بناهای فرسوده هستند که به کارنمی‌آیند و اگر آنها را بردارند و جایشان یک ساختمان نو بسازند بهتر است، کاری نمی توان کرد.

این کارشناس شهرسازی و هنر تاکید کرده: این بناها مانند پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های ما هستند که به سن پیری و فرسودگی رسیده‌اند. این بناها ارزشمندند و نباید آنها را نابود کرد. از این بناها برای تداوم فرهنگی و اینکه نسل‌های ما پدران خود را به یاد بیاورند، می‌توان استفاده کرد. افراد جامعه با آشنایی با این بناها می‌توانند از پیشینه فرهنگی خود و نحوه زندگی گذشتگانشان آگاه شوند. بچه‌های امروز نباید احساس کنند که فقط همین دیروز به دنیا آمده‌اند، آنها باید احساس کنند پدرانشان و پدران پدرانشان سال‌های سال در این مناطق زندگی کرده‌اند و آداب و رسوم مخصوص خود را برای زندگی داشته اند.

مقاله آرمان بدین جا رسیده که بعد از اینکه مراحل تخریب این بناها آغاز می‌شود تازه عده‌ای که علاقه‌مند به این بناها هستند دادشان درمی‌آید. درحالی که قبل از اینکه این تخریب‌ها صورت بگیرد باید این بناها یک به یک شناسایی شوند و برای آنها شناسنامه تهیه شود و طرح‌های مرمتی روی آنها اجرا شود و زیبایی‌های آنها حفظ شود.

روایت تكان‌دهنده از زندگی امروز دهه شصتی‌ها

اعتماد در گزارشی از یک همایش نوشته: سخنان مشاور اقتصادی رییس‌جمهور درباره عملكرد اقتصادی دولت نهم و دهم بی‌شباهت به مرثیه‌ای برای متولدین دهه شصت نیست. مسعود نیلی كه به مناسبت دومین سالروز انتخاب دولت تدبیر و امید سخن می‌گفت، وقتی خواست عملكرد اقتصادی دولت سابق را به تصویر بكشد پای متولدین دهه ٦٠را وسط كشید تا نشان دهد فرصت سوزی‌ها بیش از همه سرنوشت كدام نسل ایران را تغییر داد. او با طرح این سوال كه متولدین دهه ٦٠ به كجا رفتند؟ به درآمد ارزی ٩٥٠ میلیارد دلاری دولت نهم و دهم اشاره كرد و گفت: با این درآمد می‌شد برای اینهایی كه دهه ٦٠ متولد شده بودند زندگی بهتری ساخت اما از میان آنها یك عده مایوس‌شدگان بودند كه اصلا وارد بازار كار نشده و افسرده شدند و نابسامانی اجتماعی مثل اعتیاد به دنبال‌شان آمد و یك تعداد كثیری با توسعه آموزش عالی دانشجو شدند.

به نوشته این روزنامه نیلی گفته است: هم‌اكنون سه میلیون و ٥٠٠ هزار نفر بیكار در كشور وجود دارد اما همزمان واردكننده نیروی كار از كشور افغانستان هستیم چراكه جوان ما حاضر به انجام كاری نیست كه كارگر افغانی انجام می‌دهد و می‌خواهد در دستگاه‌های دولتی وارد شود و این در حالی است كه دولت به لحاظ محدودیت منابع مالی به صورت مستقیم امكان ایجاد شغل ندارد و تنها بخش خصوصی است كه می‌تواند اشتغالزایی كند.

گزارش اعتماد بدان جا رسیده که از قول مشاور رییس جمهور نوشته: اگر بخواهیم به پدیده ٥ میلیون دختر بازمانده از ازدواج بپردازیم باید به سال‌های اول دهه ٦٠ بازگردیم كه كشور با یك شوك بزرگ جمعیتی مواجه شد درست برعكس پدیده‌ای كه هم‌اكنون با آن مواجهیم. آن موقع پیش‌بینی می‌كردیم كه این جمعیت كثیر در نیمه دوم دهه ٨٠ به سن كار، ازدواج و مسكن برسند.

دكل‌گم شد، پولش دست كیست؟

حق نشر عکس na
Image caption کارتون فیروزه مظفری، فرهیختگان

اعتماد در گزارشی نوشته: پرونده دكل خبرساز به قوه قضاییه ارجاع شده است. این را علی مروی می‌گوید اما دیروز سخنان مهم‌تری از قول افرادی مهم در این پرونده مطرح شد. وزیر نفت سابق و مدیرعامل وقت شركت تاسیسات دریایی در زمان خرید دكل نیز لب به سخن گشودند.جان كلام وزیر سابق نفت این بود: این نكته نیز باید مورد توجه قرار بگیرد كه رسانه‌ای كردن چنین مواردی- مانند دكل مفقود شده ایران - قبل از رسیدگی در دادگاه بین‌المللی و داخلی چندان منطقی به نظر نمی‌رسد.

به نوشته این گزارش: حالا دو وزیر نفت درباره دكل حفاری صحبت كرده‌اند. یكی وزیر فعلی، زنگنه كه تایید كرده است از سرنوشت دكلی كه خریداری شده بود اطلاعی در دست نیست و دیگری رستم قاسمی، وزیر سابق كه می‌گوید مشكلات احتمالی در عملكرد شركت‌های پیمانكاری در وارد كردن دكل‌ حفاری ارتباطی با وزارت نفت نداشته و خود این شركت‌ها مسوول هستند. وی معتقد است اگر در این پرونده تخلفی است، دستگاه قضایی قاطعانه رسیدگی می‌كند.

اعتماد نوشته: رستم قاسمی نیز مانند بسیاری دیگر از كسانی كه در باب پرونده دكل گمشده اظهارنظر كرده‌اند، دست روی عبارت گمشده می‌گذارد و می‌گوید: طرح این مساله به این شكل بسیار جای تعجب دارد، چرا كه مگر دكل حفاری خودكار است كه گم شود. دكل حفاری دریایی حداقل ٥٠ نفر خدمه دارد و جابه‌جایی آن تشریفات خاص و ویژه‌ای دارد و گم شدن یك دكل معنایی ندارد.

بی خبری درد بزرگیست

حق نشر عکس na
Image caption کارتون فرشید رجبعلی، قانون

آیدین سیار سریع در ستون طنز بی قانون نوشته: ۸ صبح: امروز نهم تیرماه هزار و سیصد و نود و چهار خوشبختانه خبر خاصی در کشور نیست. تیم ملی والیبال از لهستان باخته و شانس صعودش به دور بعد به اندازه شانس حضور نساجی قائمشهر در لیگ برتر است. محمد مایلی‌کهن احتمالا در روزهای آینده خطاب به یک موجود خیالی به نام آقای کواچی‌پور می‌گوید این مربی صرب چه چیزی به والیبال ما اضافه کرده است.

ساعت نه صبح: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه از وین بلند شد آمد تهران، از تهران به وین برگشت. آگاهان در وین از ایجاد اختلال در اسکایپ خبر می‌دهند.

طنزنویس بی قانون وضعیت ساعت نه و چهارده دقیقه را چنین گزارش کرده: وضعیت روانی طنزنویسان را بهم ریخته توصیف می‌کند. آنها هیچ سوژه‌ای جز دکل ندارند. صبح‌ها با یاد دکل بیدار می‌شوند و شب‌ها هر چند تلخ ولی با یاد دکل به خواب می‌روند. برای ما که هشت سال در وفور سوژه می‌خوردیم و می‌خوابیدیم و سخنان مسئولان پیشین را تنها با اضافه کردن یک تیتر تبدیل به مطلب طنز می‌کردیم دولت روحانی حکم احمدی نژاد را دارد برای بقیه اصناف! حالا فقط هرچند ماه یک بار یک دکلی بیابانی فرودگاهی از دوران قبل افشا می‌کنند که از گرسنگی نمیریم.

مطالب مرتبط