یونان قسط بدهی خود به صندوق بین‌المللی پول را نمی‌پردازد

حق نشر عکس AFP

گزارش‌ها از یونان حاکی از آن است که این کشور از اتحادیه اروپا خواهد خواست تا در توافقی دو ساله، یک بسته جدید کمک‌های مالی در اختیار این کشور قرار دهد.

این پیشنهاد ساعاتی پیش از پایان مهلت پرداخت یکی از اقساط بدهی یونان به صندوق بین‌المللی پول ارائه شده است و قرار است وزیران دارایی منطقه یورو این پیشنهاد را به بحث بگذارند.

این در حالی است که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان پیشتر گفته بود انتظار تحولات جدیدی در رابطه با بحران بدهی‌های یونان را ندارد.

دولت یونان خواهان دریافت کمک از سازمان ثبات اروپا (ESM)، شده است.

این سازمان بین‌المللی که در لوکزامبورگ مستقر است، در سال ۲۰۱۲ شکل گرفت و هدف آن حمایت مالی از کشورهای منطقه اقتصادی یورو در زمانی است که این کشورها با مشکل رو‌به‌رو هستند.

دولت یونان امروز تائید کرد که قسط بدهی خود به صندوق بین‌المللی پول را نخواهد پرداخت.

امروز مهلت پرداخت یک قسط بدهی‌های یونان به صندوق بین‌المللی پول به ارزش ۱.۱ میلیارد دلار است.

حق نشر عکس AFP

پیشتر رسانه‌های یونان گفته‌ بودند که کمیسیون اروپا، یکی از وام‌دهندگان به یونان پیشنهاد جدیدی به این کشور داده و مقام‌های دولت یونان در حال بررسی آن هستند.

این کمیسیون خواهان آن است تا دولت یونان مالیات‌ها را افزایش داده و هزینه‌های رفاه اجتماعی را کاهش دهد.

رسانه‌های یونان گفته‌‌اند که مقام‌های یونانی در حال مذاکره برای قبول یا رد این پیشنهاد جدید هستند. در صورتی که آنها این پیشنهاد را بپذیرند، قادر خواهند بود قسط بدهی خود به صندوق بین‌المللی پول را بپردازند.

حق نشر عکس BBC World Service

در صورتی که طرفین مذاکره امروز به توافق نرسند، کمک‌‌های مالی جدید در اختیار یونان قرار نخواهد گرفت.

صندوق بین‌المللی پول، کمیسیون اروپا و بانک مرکزی اروپا، سه نهادی هستند که از زمان بحران اقتصادی یونان، کمک‌های مالی در اختیار این کشور قرار داده‌اند.

این نهادها میلیاردها دلار کمک مالی را در ازای تعهد یونان به اعمال سیاست‌های سختگیرانه ریاضت اقتصادی در اختیار دولت های قبلی این کشور قرار دادند.

رای نه در همه‌پرسی

حق نشر عکس Reuters
Image caption نخست‌وزیر یونان گفته است که دولت او مایل به خروج از منطقه اقتصادی یورو نیست

آلکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان از مردم کشورش خواسته تا در همه‌پرسی روز یکشنبه به درخواست‌های وام‌دهندگان بین‌المللی این کشور رای منفی دهند.

آقای سیپراس گفت رای قاطع و شفاف مردم علیه سیاست‌های ریاضتی، به یونان این امکان را می‌دهد تا با موقعیتی بهتر در مذاکرات برای حل بحران بدهی‌ها شرکت کند.

نخست‌وزیر یونان گفته است که نمی‌خواهد نخست‌وزیر باقی بماند و شاهد کاهش بیشتر بودجه خدمات عمومی و سیاست‌های شدیدتر ریاضت اقتصادی باشد.

رهبران اروپایی هشدار داده‌اند که رد درخواست اعتباردهندگان بین‌المللی به معنای خروج یونان از حوزه یورو است.

نخست‌وزیر اسپانیا هشدار داده است که رای منفی مردم یونان به پیشنهادهای وام‌دهندگان به معنای خروج یونان از منطقه یورو خواهد بود.

حق نشر عکس AFP
Image caption بانک‌های یونان به منظور کنترل خروج نقدینگی تعطیل شده‌اند و دولت محدودیت برداشت روزانه از حساب‌های بانکی را ۶۰ یورو در روز اعلام کرده است

نخست‌وزیر یونان گفته است که دولت او مایل به خروج از منطقه اقتصادی یورو نیست.

مذاکرات میان طرفین هفته پیش با شکست مواجه شد.

آقای سیپراس در یک سخنرانی تلویزیونی، با اعلام برگزاری همه‌پرسی، طرح ارائه شده به این کشور را "تحقیر‌آمیز" خواند و گفت سیاست‌های ریاضت اقتصادی مورد درخواست اعتباردهندگان، "غیرقابل قبول" است.

بانک‌های یونان به منظور کنترل خروج نقدینگی تعطیل شده‌اند. دولت برداشت روزانه از حساب‌های بانکی را به ۶۰ یورو در روز محدود کرده است.

مطالب مرتبط