'بیش از ۱۰۰ کشته' در درگیری های شبه جزیره سینا

حق نشر عکس Reuters
Image caption دود ناشی از حملات از کنار مرز اسرائیل قابل رویت بود

ارتش مصر می گوید که درگیری ها میان پیکارجویان دولت اسلامی و نظامیان مصری در شبه جزیره سینا بیش از ۱۰۰ کشته به جا گذاشته است.

ارتش گفت که ۱۷ سرباز از جمله چهار افسر و بیش از ۱۰۰ پیکارجو کشته شده اند.

بعضی گزارش ها به نقل از مقام های محلی حاکیست که آمار کشته های ارتش بسیار بالاتر از رقم اعلام شده است.

این درگیری چهارشنبه صبح با حملات تقریبا همزمان خمپاره ای به حداقل پنج محل ایست بازرسی ارتش و یک ایستگاه پلیس در داخل و اطراف شیخ زوید شروع شد.

گروه انصار بیت المقدس که وابسته به القاعده بود اما با داعش بیعت کرده و نام خود را به ولایت سینا تغییر داده، مسئولیت حملات امروز را پذیرفته است.

این حمله یکی از بزرگترین حملات هماهنگ شده توسط داعش در شبه جزیره سینا است.

شاهدان عینی گزارش دادند که پیکارجویان در خیابان های این شهر جولان می دهند و با نیروهای مسلح درگیر می شوند.

ژنرال محمد سمیر سخنگوی ارتش بعدا به تلویزیون دولتی گفت که وضعیت " ۱۰۰ درصد تحت کنترل است."

از زمان سرنگونی دو سال قبل دولت محمد مرسی در ژوئیه ۲۰۱۳ توسط ارتش، تا کنون حداقل ۶۰۰ پلیس و سرباز مصری در درگیری با گروه‌های پیکارجوی جهادی در شبه جزیره سینا کشته شده‌اند.

اوضاع امنیتی مصر از زمان قتل دو روز قبل هشام برکات دادستان عمومی مصر در یک سوءقصد بدتر شده است.

آمارهای مختلف

حق نشر عکس reuters

ژنرال سمیر گفت که بیش از ۷۰ "تروریست" حمله را با انفجار یک خودروی بمبگذاری شده و شلیک خمپاره به پنج محل ایست بازرسی در شیخ زوید در استان سینای شمالی شروع کردند.

دود ناشی از انفجارها از کنار مرز اسرائیل دیده می شد و مقام های امنیتی و ارتش به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته اند که حداقل ۵۰ سرباز کشته و ۵۵ نفر زخمی شده اند و چند نفر هم اسیر شده اند.

همزمان منابع آگاه به خبرگزاری رویترز گفته اند که دست کم ۳۶ سرباز، مامور پلیس و غیرنظامی و ۳۸ پیکارجو کشته شده اند.

سلیمان سید از ساکنان شیخ زوید در مورد اوضاع شهر در جریان درگیری ها به رویترز گفت: "ما اجازه ترک خانه ها را نداریم. درگیری ها ادامه دارد. کمی قبل پنج لندکروزر با مردان مسلحی که پرچم های سیاه (داعش) را بلند کرده بودند دیدم."

همچنین گزارش شد که پیکارجویان بمب هایی در طول جاده میان شیخ زوید و یک پادگان ارتش در آن مجاورت کار گذاشته اند تا مانع ورود نیروهای تازه نفس شوند.

از ماه اکتبر در سینای شمالی وضعیت اضطراری اعلام شده است که پس از مرگ ده ها سرباز در حمله به یک ایست بازرسی در العریش بود.

قتل ۹ عضو اخوان المسلمین

حق نشر عکس AFP
Image caption از دو سال پیش تا کنون حداقل ۶۰۰ پلیس و سرباز مصری در درگیری با گروه‌های پیکارجوی جهادی در شبه جزیره سینا کشته شده‌اند

در تحولی جداگانه در روز چهارشنبه، مقام های امنیتی گفتند که ۹ عضو گروه ممنوع شده اخوان المسلمین از جمله یک نماینده سابق پارلمان در یورش پلیس به واحدی آپارتمانی در غرب قاهره کشته شدند.

اخوان المسلمین پس از این حمله در بیانیه ای گفت که چندین رهبر گروه در حمله ای "بی رحمانه به قتل رسیدند" و مصری ها را ترغیب کرد علیه اقدامات دولت عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر "قیام کنند".

وزارت کشور گفت که این مردان رهبران فراری اخوان المسلمین بودند که "برای طراحی اقدامات خرابکارانه و تروریستی" ملاقات می کردند.

با این حال اخوان المسلمین گفت که اینها بخشی از کمیته حمایت از خانواده بازداشتی ها و اعضای کشته شده گروه بودند.

در مراسم خاکسپاری دادستان مصر، عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهوری این کشور که با سرنگونی محمد مرسی به قدرت رسید، گفت اصلاحات قضایی این اجازه را خواهد داد تا احکام مرگ برای افرادی که در اقدامات تروریستی دست داشتند، به اجرا در آید.

ساعاتی پس از این حمله یک سرباز بیرون موزه ای در شمال قاهره به ضرب گلوله کشته شد و در حومه غربی شهر هم سه مظنون پیکارجو در اثر انفجار خودرویی که سرنشین آن بودند در نزدیکی یک ایستگاه پلیس کشته شدند.