وزیر دارایی یونان: مردم در همه‌پرسی رای مثبت بدهند، کناره‌گیری می‌کنم

حق نشر عکس AP
Image caption یانیس واروفاکیس، وزیر دارایی یونان خواهان تغییر ساختار بدهی‌های کشورش است

یانیس واروفاکیس، وزیر دارایی یونان گفته است اگر مردم کشورش در همه‌پرسی روز یکشنبه، رای "مثبت" بدهند و شرایط وام‌دهندگان بین‌المللی را بپذیرند، از سمت خود کناره‌گیری خواهد کرد.

اما آقای واروفاکیس گفت که انتظار دارد مردم یونان، به توصیه‌های دولت برای رد این شرایط عمل کرده و در این همه‌پرسی رای منفی دهند.

وزیر دارایی یونان گفته است بدون تغییر ساختار بدهی‌های یونان، توافقی را با وام‌دهندگان بین‌المللی امضا نخواهد کرد.

یرون دایسلبلوم، رئیس یوروگروپ، (گروه وزیران دارایی حوزه یورو) به خبرگزاری رویترز گفته است که رای نه مردم یونان در همه‌پرسی روز یکشنبه، به معنای تقویت موضع دولت یونان در مذاکرات با اعتباردهندگان بین‌المللی نخواهد بود.

آقای دایسلبلوم افزود این همه‌پرسی برای آن انجام می‌شود که یونانی‌ها مشخص کنند آماده اعمال بیشتر سیاست‌های ریاضت اقتصادی هستند یا نه.

آلکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان، از مردم کشورش خواسته است که در همه‌پرسی روز یکشنبه برای تصمیم‌گیری درباره پذیرش یا رد شرایط وام‌دهندگان، رای 'نه' بدهند.

دولت یونان می‌گوید رای منفی مردم در این همه‌پرسی این امکان را می‌دهد تا با موقعیتی بهتر در مذاکرات برای حل بحران بدهی‌ها شرکت کند.

رهبران اروپایی هشدار داده‌اند که رای منفی به منزله خروج یونان از حوزه یورو است اما نخست‌وزیر یونان گفته است که دولت او مایل به خروج از منطقه اقتصادی یورو نیست.

وزیران دارایی منطقه یورو گفته‌اند تا زمان برگزاری همه‌پرسی، مذاکرات بیشتری با دولت یونان نخواهند کرد.

وزیر دارایی یونان، اعتباردهندگان بین‌المللی به این کشور را به باج‌گیری متهم کرد اما گفت پس از پایان همه‌پرسی، میان طرفین توافقی به دست خواهد آمد و محدودیت‌های بانکی وضع شده، تسهیل خواهند شد. بانک‌های یونان از روز دوشنبه تعطیل هستند و تنها چند ساعت برای استفاده بازنشستگان باز شده‌اند.

مطالب مرتبط