١٢ مظنون حمله داعش در تونس دستگیر شدند

حق نشر عکس AP

یک مقام تونسی اعلام کرد که ١٢ نفر به ظن دست داشتن حمله مرگبار هفته گذشته دستگیر شده‌اند. در عین حال جستجوها برای یافتن دو نفر که تصور می‌شود به همراه عامل این حمله در لیبی آموزش نظامی دیده‌اند ادامه دارد.

جمعه هفته گذشته در حمله به هتلی ساحلی در شهر سوسه در شمال شرقی تونس ٣٨ نفر کشته شدند. اغلب آنها توریست‌های بریتانیایی و یا شهروندان دیگر کشورهای اروپایی بودند. بیشتر بخوانید

گروه موسوم به 'دولت اسلامی' (داعش) مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

سه ماه پیش هم حمله‌ای مسلحانه به موزه باردو در پایتخت تونس ۲۳ گشته به جای گذاشت که آنها هم عمدتا توریست‌های خارجی بودند.

به گزارش رویترز یک مقام تونسی گفته است: "اینها یک گروه هستند که در لیبی آموزش دیده‌اند و هدف مشترکی دارند. دو نفرشان به باردو حمله کردند و یکی به سوسه."

حق نشر عکس BBC World Service

رعنا جواد، خبرنگار بی‌بی‌سی که به تونس رفته، می‌گوید شماری از کسانی که پیشتر در این رابطه بازداشت شدند، از جمله هم‌اتاقی‌های عامل حمله را آزاد کرده‌اند.

اعلام شده که عامل حمله سیف‌الدین رزقی، دانشجوی فوق لیسانس برق، بوده است. او در حالی که پس از حمله در حال فرار بود به ضرب گلوله کشته شد.

دو نفر دیگری که مقام‌های تونسی به دنبالشان هستند دوستان او بوده‌اند.

دولت تونس نگران است که حملات اخیر ضربه جبران‌ناپذیری به صنعت توریسم کشور بزند. توریست‌ها بیشترین سهم را در درآمد خارجی تونس دارند.