ویکی لیکس اسنادی درباره جاسوسی سازمان امنیت ملی آمریکا در برزیل افشا کرد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption براساس اسناد ویکی لیکس سازمان امنیت ملی آمریکا به ویژه در زمینه های اقتصادی فعالانه علیه برزیل جاسوسی می کرده

سایت افشاگر ویکی‌لیکس اسنادی را منتشر کرده که نشان می‌دهد شماری از مقامات ارشد دولت برزیل برای سازمان امنیت ملی آمریکا جاسوسی می کردند.

در این اسناد فهرستی شامل ۲۹ شماره تلفن وجود دارد که نشان می دهد سازمان امنیت ملی آمریکا به ویژه در زمینه های اقتصادی، بانکداری و بازرگانی فعالانه علیه برزیل جاسوسی می کرده است.

دیلما روسف، رئیس جمهور برزیل دو سال پیش در پی انتشار گزارش هایی درباره جاسوسی آمریکا از مکالمات و ارتباطات مقامات دولتی کشورش، سفرش را به واشنگتن لغو کرد.

حق نشر عکس AP
Image caption رئیس جمهور برزیل هفته گذشته در جریان دیدارش از آمریکا اعلام کرد که مسئله جاسوسی سازمان امنیت ملی آمریکا از برزیل موضوعی است که به گذشته مربوط می شود

در آن زمان سازمان امنیت ملی آمریکا متهم شد که ایمیل‌ها و پیام‌هایی که خانم روسف می‌فرستاده و همچنین دستیاران او و شرکت نفتی پتروبراس را شنود می‌کرده است.

خانم روسف ابتدا از این خبر عصبانی شد اما بعد تلاش کرد تا روابط بحرانی کشورش با آمریکا را آرام کند زیرا به گفته او دولت اوباما در این ماجرا مسئولیتی نداشته است.

رئیس جمهور برزیل همچنین هفته گذشته در جریان دیدارش از آمریکا اعلام کرد که مسئله جاسوسی سازمان امنیت ملی آمریکا از برزیل موضوعی است که به گذشته مربوط می‌شود.