وام‌دهندگان منتظر طرح جدید یونان برای کاهش هزینه‌های دولتی هستند

حق نشر عکس AFP
Image caption امروز، دوشنبه ششم ژوئیه مردم دوباره برای گرفتن پول در مقابل بانک‌های آتن صف کشیده‌‌اند

دولت یونان تلاش می‌کند طرح جدیدی را برای کاهش هزینه و بازگرداندن بدهی‌های خود ارائه دهد.

احزاب مخالف دولت یونان هم اعلام کرده‌اند که در مذاکرات آلکسیس سیپراس با وام دهندگان از نخست وزیر خود حمایت خواهند کرد.

پانوس کامنوس، وزیر دفاع یونان که حزبش بخشی از ائتلاف حاکم است، پس از ساعتها گفتگو با آقای سیپراس در کاخ ریاست جمهوری، گفت به غیر از توافق برای یونان گزینه‌ای دیگر وجود ندارد.

در همین حال وزرای دارایی کشورهای حوزه یورو (یوروگروپ) گفته‌اند از دولت یونان انتظار دارند تا طرح جدیدی را برای کاهش هزینه و بازگرداندن بدهی‌های خود ارائه دهند.

این موضع پس از آن اعلام شد که مردم یونان در همه پرسی روز یکشنبه به پذیرش شرایط وام دهندگان بین‌المللی رای منفی دادند.

یورون دیسلبلوم، رئیس یوروگروپ گفت که برای احیای اقتصاد یونان "تدابیر و اصلاحات سخت‌گیرانه اجتناب ناپذیر است."

وزرای دارائی حوزه یورو قرار است فردا، سه شنبه ۷ ژوئیه برای انجام مذاکرات اضطراری ملاقات کنند.

در همین حال، یوکلید تساکالوتوس، مذاکره‌کننده ارشد یونان به عنوان وزیر جدید دارائی معرفی شد.

دیروز یانیس واروفاکیس، وزیر دارایی یونان از سمت خود کناره‌گیری کرد و گفت تعدادی از کشورهای طرف مذاکره یونان در حوزه یورو خواهان استعفای او شده‌اند.

در تحولی دیگر، بانک مرکزی اروپا مجددا موضوع افزایش کمک‌های اضطراری به بانک‌های یونان را که در معرض تمام شدن نقدینگی و ورشکستگی کامل هستند، بررسی می‌کند.

بانک‌های یونان قرار است دست‌کم در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه نیز تعطیل بمانند و برداشت روزانه از حساب‌های بانکی همچنان به ۶۰ یورو در روز محدود است.

جیورجیوس استاتاکیس، وزیر اقتصاد یونان به بی‌بی‌سی گفت که بانک مرکزی اروپا باید بانک‌های یونان را بین ۷ تا ۱۰ روز پابرجا نگه دارد تا مذاکرات به نتیجه برسد.

صندوق بین‌المللی پول، کمیسیون اروپا و بانک مرکزی اروپا، سه نهادی هستند که از زمان بحران اقتصادی یونان، کمک‌های مالی در اختیار این کشور قرار داده‌اند.

این کمک‌های مالی در ازای تعهد یونان به اعمال سیاست‌های سختگیرانه ریاضت اقتصادی در اختیار دولت های قبلی قرار داده شده بود.

پس از رای منفی مردم یونان به سیاست ریاضت اقتصادی، نگرانی‌ درباره خروج این کشور از حوزه یورو موجب سقوط بازارهای جهانی شده است.