بحران مالی یونان:‌ تعطیلی بانک ها تمدید شد

حق نشر عکس AFP
Image caption صف دستگاه های خودپرداز طولانی بوده است

دولت یونان تعطیلی بانک های این کشور و محدودیت ۶۰ یورویی پول کشیدن از دستگاه های خودپرداز را تا روز دوشنبه تمدید کرده است.

این محدودیتهاروز ۲۸ ژوئن پس از آن اعمال شد که مردم برای برداشت از حساب هایشان به بانک ها هجوم بردند. علت نگرانی مردم عدم توافق دولت با وام دهندگان بین المللی بود.

بانک مرکزی اروپا تصمیم گرفته تا زمان حل مذاکرات، از دادن کمک های اضطراری بیشتر به یونان خودداری کند.

اجلاسی فوق العاده با شرکت ۲۸ عضو اتحادیه اروپا - نه فقط ۱۹ عضو حوزه یورو - روز یکشنبه برگزار خواهد شد.

دونالد تاسک رئیس شورای اروپایی اخطار داده است که این "حیاتی ترین لحظه در تاریخ حوزه یورو" است.

او پس از نشست اضطراری رهبران حوزه یورو در روز سه شنبه گفت که "ضرب الاجل آخر این هفته به پایان می رسد".

یونان به شدت برای دریافت سومین طرح نجات مالی از زمان شروع بحران اقتصادی تلاش می کند، تا از ورشکستگی و خروج اجباری از حوزه کشورهای پولی یورو پرهیز کند.

'بحران حاد'

وزارت دارایی یونان در بیانیه ای در روز چهارشنبه گفت که "تعطیلی بانک ها تا روز ۱۳ ژوئیه تمدید شده است."

این بیانیه پس از آن منتشر شد که بانک مرکزی اروپا - که کمک های نقدینه اضطراری برای جلوگیری از فروپاشی بانک های یونان ارائه می کرد - گفت میزان حمایت کنونی را تغییر نخواهد داد.

آخرین برنامه طرح نجات مالی یونان روز ۳۰ ژوئن منقضی شد و این کشور از بازپرداخت یک قسط بدهی صندوق بین المللی پول بازماند.

همزمان الکسیس سیپراس نخست وزیر یونان روز چهارشنبه قول داد که دولتش یک مجموعه "اصلاحات ملموس" را در روز پنجشنبه تسلیم وام دهندگان بین المللی این کشور خواهد کرد.

آقای سیپراس این موضوع را در جریان یک جلسه پارلمان اروپا که در آن بحث درباره مساله بدهی یونان به تندی جریان داشت بیان کرد.

دولت یونان پافشاری کرده است که تهدیدی متوجه آذوقه و سوخت در این کشور نیست و بهای کالاهای اساسی پایدار خواهد بود.

رهبران اروپایی پنجشنبه را به عنوان ضرب الاجل ارائه طرح های جدی اصلاحات از طرف یونان در ازای کمک مالی بیشتر تعیین کرده اند.

آقای سیپراس به اعضای پارلمان اروپا گفت که یونان "پیشنهادهای ملموس و اصلاحات معتبر تازه را برای رسیدن به یک راه حل منصفانه و عملی ارائه خواهد کرد."

او پیشتر اروپا را ترغیب کرد تسلیم "تفرقه" نشود.

هنگام ورود رهبر چپگرای یونان به پارلمان اروپا عده ای او را تشویق و عده ای هو کردند. او در نطق خود در پارلمان اروپا گفت که "طرح های نجات قبلی یونان را به آزمایشگاه ریاضت" تبدیل کرده است.

آقای سیپراس چند روز پس از آن اظهار نظر می کرد که مردم یونان پیشنهادهای وام دهندگان بین المللی را در یک همه پرسی، قاطعانه رد کردند.

ناکامی یونان در ارائه پیشنهادی در جریان اجلاس سه شنبه سران حوزه یورو باعث خشم چند رهبر اروپایی شد و بخشی از این سرخوردگی در جلسه روز چهارشنبه پارلمان اروپا عیان بود.

مانفرد وبر نماینده آلمانی پارلمان آقای سیپراس را به توهین به رهبران اروپایی متهم کرد.

با این حال بعضی نمایندگان پارلمان با بلند کردن پلاکاردهای "نه"، به ستایش نتایج همه پرسی یونان پرداختند.

سه وام دهنده بزرگ یونان - کمیسیون اروپایی، بانک مرکزی اروپا و صندوق بین المللی پول - در پنج سال گذشته طی دو طرح نجات بیش از ۲۰۰ میلیارد یورو در اختیار این کشور گذاشته اند.

همزمان یونان در روز چهارشنبه رسما پیشنهادی را به کشورهای عضو حوزه پولی یورو ارائه داد که در آن درخواست شده است یک صندوق حمایتی ویژه برای کمک به حل مشکل مالی این کشور ایجاد شود.

مطالب مرتبط