اعتصاب کارکنان مترو زندگی را در لندن مختل کرده است

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

اعتصاب کارکنان مترو لندن رفت و آمد در پایتخت بریتانیا را مختل کرده است.

از ساعت ۶ بعد از ظهر دیروز، رانندگان و کارکنان قطارهای زیرزمینی لندن در اعتراض به برآورده نشدن خواسته‌هایشان توسط کارفرما دست از کار کشیدند و این اعتصاب تا شامگاه امروز، پنجشنبه، ۱۸ تیر (۹ ژوئیه) ادامه دارد.

اگرچه طی چند سال اخیر، کارگران و کارکنان بخش‌های مختلف مترو بارها به دلایل مختلف دست از کار کشیده و باعث اختلالاتی در برخی خطوط یا بعضی از خدمات شبکه مترو شده‌اند، این نخستین بار طی سیزده سال گذشته است که همه اتحادیه‌های صنفی مرتبط با کارکنان شبکه قطار زیرزمینی لندن همزمان اعتصاب کرده‌اند و در نتیجه، خدمات مترو در تمامی خطوط کاملا متوقف شده است.

حق نشر عکس AP
Image caption کارکنان مترو در اعتراض به برآورده نشدن خواسته‌هایشان دست از کار کشیده‌اند

طی این سیزده سال، میزان استفاده از خدمات مترو لندن و در نتیجه، وابستگی ساکنان شهر به این خدمات بیشتر شده است.

مترو لندن یکصد و پنجاه سال پیش راه اندازی شد و امروزه نقشی اساسی در رفت و آمد در پایتخت بریتانیا دارد. طول خطوط مترو لندن به بیش از ۴۰۰ کیلومتر می‌رسد و هر سال بیش از یک میلیارد و دویست میلیون سفر شهری از این طریق انجام می‌شود. با توجه به گستردگی شهر و اینکه بسیاری از مردم در مسافت های دور از محل کارشان زندگی می‌کنند، ادامه فعالیت عادی شهری بدون خدمات مترو امکانپذیر نیست.

مدیریت حمل و نقل لندن - تی اف ال - که یک نهاد دولتی و مسئول فعالیت حمل و نقل عمومی لندن از جمله اتوبوس و مترو است، برای کمک به کاهش مشکلات ناشی از اعتصاب روز پنجشنبه دویست دستگاه اتوبوس به ناوگان اتوبوسرانی شهر افزوده و برخی دیگر از خدمات خود، مانند سرویس رفت و آمد در رودخانه تیمز را افزایش داده است.

با اینهمه، لندن در روز پنجشنبه شاهد ترافیک سنگین و ازدحام اتوبوس‌ها، تاکسی‌ها و خودروهای شخصی، افزایش شمار دوچرخه‌سواران، صف‌‌های طولانی اتوبوس، ازدحام در ایستگاه‌های قطارهای بین مرکز شهر و حومه و جمعیت انبوهی بود که پای پیاده به محل کار خود می‌رفتند. تعداد نامعلومی هم سر کار های خود حاضر نشده‌اند و بعضی از آنها هم کار از راه دور را ترجیح داده‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption افزایش تعداد اتوبوس ها هم جوابگوی شمار مسافران نبوده است

اعتصاب روز پنجشنبه به دلیل اختلاف نظر بین اتحادیه‌های کارگری و مدیریت مترو بر سر دستمزد و شرایط کار صورت گرفته است.

مدیریت مترو در نظر دارد سرویس‌های شبانه مترو را از حدود دو ماه دیگر در برخی از خطوط آغاز کند و برای رانندگان و کارکنان سرویس شبانه اضافه دستمزدی هم در نظر گرفته است. اتحادیه‌های کارگری معتقدند که سرویس شبانه به روال زندگی عادی کارکنان مترو صدمه می‌زند و خواستار تعویق در اجرای این برنامه و وقت بیشتری برای بررسی و یافتن راه‌های بهتر اجرای آن شده‌اند.

این اتحادیه ها همچنین پیشنهاد مدیریت برای ۲ درصد افزایش دستمزد برای کارکنان مترو و پرداخت یک مبلغ نقدی برای سال جاری را رد کرده و آن را کافی ندانسته‌اند. مدیریت مترو معتقد است که با توجه به اینکه نرخ تورم در سال گذشته به مراتب پائین‌تر از ۲ درصد بوده، درخواست اتحادیه‌ها برای افزایش به مراتب بیشتر دستمزد منطقی نیست. اتحادیه‌های کارگری گفته‌اند که افزایش دستمزد کارگران در چند سال گذشته ناکافی بوده و باید جبران شود.

این نخستین اعتصاب جدی از زمان آغاز به کار دولت محافظه کار است که پس از پیروزی در انتخابات ماه مه، توانسته است بدون ائتلاف با احزاب دیگر زمام امور را در دست بگیرد. طی پنج سال پیش، قدرت در دست ائتلافی از حزب راستگرای محافظه کار و حزب میانه‌رو لیبرال دموکرات بود اما در انتخابات اخیر، محافظه کاران توانستند اکثریت لازم پارلمانی را برای تشکیل دولت به دست آورند.

اتحادیه‌های کارگری معمولا با سیاست‌های محافظه‌کاران مخالفند.

حق نشر عکس PA
Image caption روز پنجشنبه قطارهای مترو حرکت نکردند
حق نشر عکس pa
Image caption از شامگاه گذشته ایستگاه‌های مترو به روی مسافران بسته بوده است
حق نشر عکس PA
Image caption استفاده از قطار رو زمینی برای سفر به مرکز لندن
حق نشر عکس PA
Image caption ترافیک سنگین و راه‌های دیگر سفر شهری
حق نشر عکس PA
Image caption بر رفت و آمد قایق‌های مسیر رودخانه تیمز هم افزوده شده است