بحران مالی یونان: ضرب‌الاجل برای ارائه پیشنهادهای تازه

حق نشر عکس Reuters

یونان تا پایان روز پنج‌شنبه، نهم ژوئیه، فرصت دارد تا پیشنهادهای خود را برای اجرای سومین طرح نجات مالی و دریافت کمک از سوی وام دهندگان ارائه دهد. هدف از این طرح پیشگیری از خروج یونان از حوزه یوروست.

آلکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان گفت که "ساعات آینده بسیار مهم و حیاتی خواهد بود."

پیشنهادهای یونان روز شنبه توسط وزیران دارایی کشورهای منطقه یورو بررسی می شود و روز یکشنبه نیز در نشست اتحادیه اروپا مطرح خواهد شد.

دولت یونان در عین حال تعطیلی بانک‌ها و سقف برداشت ۶۰ یورو در روز از طریق عابربانک‌ها را تا روز دوشنبه تمدید کرده است.

این محدودیت ها روز ۲۸ ژوئن و در پی به بن بست رسیدن مذاکرات مربوط به طرح نجات مالی و هجوم مردم برای برداشت پول از حساب های بانکی شان اعمال شد.

لوکا کاتسلی، رئیس انجمن بانک‌های یونان، روز پنج‌شنبه گفت که نقدیندگی کافی در عابربانک‌ها برای ارائه خدمات به مردم تا روز دوشنبه موجود است.

راه‌حل پایدار

آقای سیپراس، پس از شرکت در جلسات بروکسل و سخنرانی در پارلمان اروپا، روز چهارشنبه به آتن بازگشت و فورا مشغول مذاکره با احزاب سیاسی شد.

او گفت که "در حال حاضر زمان برای یونان بسیار مهم است و لازم است اطلاعات لازم به احزاب سیاسی منتقل شود تا سوءتفاهمی پیش نیاید."

"فکر می‌کنم که در چارچوب توافق‌هایمان پیش می‌رویم و ساعات آتی بسیار مهمند."

روزهای مهم در ماه ژوئیه برای یونان:

  • پنج شبه ۹ ژوئیه: ضرب الاجل یونان برای ارائه پیشنهادهای تازه
  • شنبه ۱۱ ژوئیه: ملاقات وزیران اقتصاد حوزه یورو
  • یکشنبه ۱۲ ژوئیه: همه ۲۸ کشور اتحادیه اروپا برای تصمیم گیری درباره سرنوشت یونان ملاقات می کنند
  • دوشنبه ۲۰ ژوئیه: موعد پرداخت قسط سه میلیارد یورویی یونان به بانک مرکزی اروپا

آقای سیپراس قول داد تا روز پنج شنبه "پیشنهادهای قاطع و اصلاحات موثری برای دستیابی به راه حلی پایدار و عادلانه" ارائه دهد. البته جزییات مربوط به این پیشنهادها هنوز مشخص نیست.

یونان خواستار تغییر در نحوه بازپرداخت بدهی‌های بسیار زیاد خود شده است و روز چهارشنبه به طور رسمی درخواستی برای دریافت یک وام به میزان نامشخص از صندوق تثبیت مالی اروپا، نهادی که برای کمک به حل بحران مالی حوزه یورو ایجاد شده، ارائه کرده است.

بنا به اعلام دولت یونان، این وام تازه به منظور "کمک به انجام تعهدات مالی یونان در موعد آن و اطمینان از ثبات نظام مالی آن کشور است."

در مقابل، یونان پیشنهاد کرده تا از روز دوشنبه اقدامات تازه‌ای در زمینه سیستم مالیاتی و بازنشستگی به اجرا بگذارد.

مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه گفت که این قدمی در مسیر صحیح است.

کریستین لاگارد مدیر عامل صندوق بین‌المللی پول که یکی از طلبکاران یونان است روز چهارشنبه اذعان کرد که به منظور ایجاد ثبات در شیوه بازپرداخت بدهی های یونان، ایجاد تغییر در نحوه بازپرداخت این بدهی‌ها ضروری است.

او گفت: "یونان در وضعیت بحرانی حاد به سر می‌برد که باید به سرعت و به طور جدی به آن رسیدگی کرد."

روز پنج‌شنبه کمیسیونر اقتصادی اروپا گفت که او نسبت به دستیابی به یک توافق امیدوار است.

احتمالات پیش روی یونان

حق نشر عکس BBC World Service

از پنح سال پیش تاکنون، وام دهندگان به یونان یعنی کمیسیون اروپا، بانک مرکزی اروپا و صندوق بین المللی پول، بیش از ۲۰۰ میلیارد یورو در قالب دو طرح نجات مالی به یونان اعطا کرده اند.

دومین طرح نجات مالی سی ام ژوئن پایان گرفت.

وام دهنگان امید داشتند تا در جلسه روز سه شنبه پیشنهادهای تازه و قاطعی از سوی یونان دریافت کنند ولی به دلیل دریافت نشدن چنین پیشنهاداتی مهلت ارائه آنها تا پنج شنبه تمدید شد.

به یونان هشدار داده شده که این "ضرب الاجل نهایی" است.

سیریزا، حزب آقای سیپراس که در ماه ژانویه در انتخابات پیروز شد وعده داد تا با اقدامات شدید ریاضت اقتصادی که طلبکاران یونان خواستار اجرای آن هستند، مقابله کند

حق نشر عکس BBC World Service