'آتش‌بس بشردوستانه' در یمن از نخستین دقایق نقض شد

حق نشر عکس AP

دقایقی پس از آغاز "آتش‌بس بشردوستانه" در یمن، حملات هوایی عربستان سعودی علیه مواضعی در صنعا از سر گرفته شد و گزارش‌هایی درباره درگیری شدید در شهر تعز منتشر شده است.

سازمان ملل متحد پس از مذاکرات طولانی با همه طرف‌های درگیر، نیمه شب جمعه را زمان آغاز آتش‌بس موقت شش روزه تا پایان ماه رمضان اعلام کرده بود تا کمک‌های بشردوستانه به میلیون‌ها یمنی آسیب دیده برسد.

خبرنگار بی‌بی‌سی عربی در یمن می‌گوید درگیری میان نیروهای انصارالله (حوثی‌ها) و متحدان آنها در ارتش، با شبه‌نظامیان مخالف در استان‌های تعز و مارب یک ساعت پس از اعلام آتش‌بس شروع شد.

حوثی‌ها و شبه‌نظامیان مخالف آنها موسوم به "مقاومت مردمی" که حامی دولت پیشین به ریاست جمهوری عبد ربه منصور هادی هستند یکدیگر را به نقض آتش‌بس جمعه شب متهم می‌کنند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption به گفته سازمان‌های امدادرسان جهانی، یمن با کمبود شدید سوخت و غذا مواجه است.

در تعز، گروه "مقاومت مردمی" حوثی‌ها را متهم کرده که دروازه غربی شهر را زیر آتش گرفته و اجازه نداده تا کامیون‌های آب آشامیدنی وارد شوند. در سوی مقابل، حوثی‌ها شبه‌نظامیان وفادار به آقای هادی را متهم می‌کنند که به مواضع آنها در مناطق الضباب و جبل جره حمله کرده است.

شاهدان عینی به بی‌بی‌سی گفته اند که همزمان با آغاز درگیری‌ها، جنگنده‌های ائتلاف منطقه ای به رهبری عربستان سعودی مواضع حوثی‌ها را در منطقه جبل الزنوج شهر تعز بمباران کردند.

در استان مارب واقع در شمال شرقی یمن، منابع محلی می‌گویند حوثی‌ها تجهیزات سنگین زرهی را از صنعا به سوی این استان انتقال داده و مناطقی از این استان را که در دست نیروهای مخالف قبیله‌ای است زیر آتش توپخانه قرار دادند.

با این حال، رسانه‌های وابسته به حوثی‌ها شبه‌نظامیان قبایل محلی مارب را عامل نقض آتش‌بس می‌دانند و می‌گویند این نیروها ابتدا به مواضع آنها حمله کردند.

شیخ حمد بن وهیط، یکی از رهبران قبایل مارب، پیش از آغاز آتش‌بس به بی‌بی‌سی عربی گفته بود که نیروهای مسلح او تا زمانی که حوثی‌ها مواضعی را در این استان اشغال کرده‌اند هیچ آتش‌بسی را نمی‌پذیرند.

سازمان ملل متحد می‌گوید از سه ماه قبل که حملات هوایی ائتلاف منطقه‌ای به رهبری عربستان سعودی علیه مواضع حوثی‌ها و متحدان آنها آغاز شد بیش از سه هزار نفر کشته و بیش از یک میلیون یمنی بی‌خانمان شده‌اند.

به گفته سازمان‌های امدادرسان بین‌المللی، یمن با کمبود شدید غذا و سوخت مواجه است و این کشور در آستانه یک فاجعه انسانی قرار دارد.

از زمان آغاز عملیات عربستان سعودی علیه حوثی‌ها، یمن در محاصره زمینی، هوایی، و دریایی قرار گرفته است و محموله‌های امدادی اجازه ورود به این کشور ندارند.