شماری از وزیران و مقامات ارشد امنیتی 'دولت در تبعید' یمن به کشورشان بازگشتند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

چند تن از وزیران کابینه و تعدادی از مقامات ارشد امنیتی یمن که به خارج گریخته بودند به کشورشان بازگشته‌اند.

روز پنجشنبه، ۲۵ تیر (۱۶ ژوئیه) یک مقام نزدیک به عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن، گفت که یک هلی کوپتر حامل چند تن از مقامات ارشد دولتی از جمله تعدادی از وزیران کابینه و مقامات ارشد امنیتی در عدن، در جنوب یمن، به زمین نشسته است.

این نخستین بار در بیش از سه ماه گذشته است که بعضی از مقامات ارشد دولت یمن به کشورشان بازگشته‌اند. با پیشروی شبه‌نظامیان حوثی به سوی شهر عدن در جنوب یمن، رئیس جمهوری و اعضای ارشد دولت او در اواخر ماه مارس سال جاری کشور را ترک کردند و به عربستان رفتند.

بازگشت این گروه از مقامات یمنی در حالی گزارش می‌شود که در روزهای اخیر اخباری از عقب نشینی حوثی‌ها در برابر نیروهای وفادار به رئیس جمهوری یمن گزارش شده است. حوثی‌ها که یک گروه شبه نظامی زیدی مذهب هستند از سال‌ها پیش با دولت مرکزی یمن درگیر بودند و سرانجام در ماه سپتامبر سال گذشته، صنعا، پایتخت را به تصرف در آورند.

در ابتدا، این گروه هدف خود را تشکیل دولت وحدت ملی با مشارکت عبد ربه منصور اعلام کرد اما چندی بعد، رئیس جمهوری که ظاهرا اختیارات خود را از دست داده بود، از صنعا خارج شد و به عدن در جنوب یمن رفت.

حق نشر عکس AP
Image caption با عقب نشینی حوثی‌ها نیروهای وفادار به رئیس جمهوری یمن فرودگاه عدن را در اختیار گرفته‌اند

مقاماتی که وارد عدن شده اند عبارتند از وزیران کشور، ترابری، وزیر سابق کشور، رئیس سازمان اطلاعات و معاون رئیس مجمع ملی (پارلمان) یمن. یک مقام نزدیک به دولت در تبعید یمن گفت که "رئیس جمهوری به این گروه ماموریت داده است تا به عدن بازگردند و زمینه را برای احیای نهادهای حکومتی و اداره امور کشور فراهم سازند."

در نبردهای دو روز اخیر، نیروهای محلی توانسته‌اند فرودگاه و بندر اصلی عدن را از شبه نظامیان حوثی باز پس بگیرند.

جنگ یمن باعث جهت‌گیری و تعمیق اختلافات بین قدرت های منطقه‌ای هم شده است. حکومت روحانیون شیعه در ایران از حوثی‌ها حمایت می کند هر چند اتهام کمک نظامی به آنان را تکذیب کرده و تاکید داشته است که این حمایت صرفا جنبه سیاسی و بشردوستانه دارد. در مقابل، عربستان سعودی و اکثر کشورهای مسلمان منطقه حامی دولت عبد ربه منصور هستند و شماری از آنها در ائتلاف نظامی به رهبری عربستان شرکت دارند. هدف از تشکیل این ائتلاف بازگرداندن عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری به قدرت است. سازمان ملل و اکثر کشورهای جهان هم عبد ربه منصور را به عنوان رئیس جمهوری منتخب یمن به رسمیت می شناسند.

حق نشر عکس AP
Image caption جمهوری اسلامی حامی حوثی‌هاست و تظاهراتی را در اعتراض به حملات هوایی عربستان برگزار کرده است

مقامات جمهوری اسلامی و رسانه‌های خبری در ایران از تشکیلات حوثی‌ها به عنوان دولت یمن نام می‌برند و دولت عربستان را به مداخله در امور یمن و کشتار مردم این کشور متهم می‌کنند اما عربستان نیروهای حوثی را یاغی و دست نشانده ایران می‌داند.

عبد ربه منصور هادی پس از کناره‌گیری علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری سابق در ماه فوریه سال ۲۰۱۲، به این سمت انتخاب شد. نیروهای طرفدار علی عبدالله صالح، که در پی اعتراضات گسترده مردم و ناآرامی های داخلی از مقام خود استعفا داد، از متحدان حوثی‌ها در جنگ کنونی هستند. هنگام زمامداری علی عبدالله صالح بر یمن نیز دولت آن کشور جمهوری اسلامی ایران را به حمایت از شورشیان حوثی متهم می‌کرد.

جنگ یمن تا کنون چند هزار کشته و ده‌ها هزار آواره در پی داشته است و مقامات سازمان ملل و سازمان‌های امدادرسانی نسبت به شرایط مردم جنگ زده این کشور ابراز نگرانی کرده‌اند.

مطالب مرتبط