توافق وزرای دارائی حوزه یورو برای پرداخت وام اضطراری به یونان

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

وزرای دارائی حوزه یورو (یوروگروپ) موافقت کرده‌اند تا پیش از تصویب سومین برنامه نجات مالی به یونان، ۷ میلیارد یورو وام کوتاه مدت و اضطراری به این کشور اعطا کنند.

در همین حال نیکوس وتسیس، وزیر کشور یونان از احتمال برگزاری انتخابات زودهنگام در پاییز خبر داده است. او گفت که دولت به ایجاد ثبات اقتصادی متعهد است اما باید در موقعیتی قرار داشته باشد تا بتواند اصلاحات اقتصادی مورد توافق با وام‌دهندگان را به اجرا بگذارد.

به گفته او روز چهارشنبه، هنگامی که تقریبا یک چهارم اعضای حزب سیریزا به تدابیر ریاضتی رای منفی دادند، دولت در آستانه سقوط قرار گرفت.

وزرای دارایی کشورهای اروپایی طی یک کنفرانس تلفنی به این نتیجه رسیدند که باید به یونان وام اضطراری اعطا کنند و کمیسیون اروپا قرار است روز جمعه (۱۷ ژوییه) مسئله پرداخت وام را تایید کند.

بنا به توافقی که روز دوشنبه (۱۳ ژوییه) میان دولت یونان و حوزه یورو به امضا رسید، یونان برای دریافت وام ۸۶ میلیارد یورویی (۹۵ میلیارد دلار) اروپا، باید اصلاحات اقتصادی سختگیرانه‌ای را به اجرا گذارد.

حق نشر عکس AP
Image caption بازنشستگان یونانی از همه اقشار دیگر بیشتر از اجرای تدابیر ریاضتی متاثر می‌شوند

از جمله اقدامات اصلاحی که دولت یونان متعهد شده، افزایش مالیات مصرف‌ کنندگان و بالابردن سن بازنشستگی است.

مذاکرات درباره اعطای وام اضطراری پس از آن آغاز شد که پارلمان یونان مجموعه تدابیر ریاضت اقتصادی ارائه شده از سوی حوزه یورو را تصویب کرد.

خبرنگاران می‌گویند این وام اضطراری کمک می‌کند تا بانک‌های یونان که به مدت سه هفته تعطیل بودند، مجددا شروع به کار کنند.

طرح تدابیر ریاضتی، در پارلمان یونان با ۲۲۹ رای مثبت در مقابل ۶۴ رای منفی - از جمله شامل ۳۰ رای مخالف در حزب سیریزا - به تصویب رسید.

اما پس از تصویب تدابیر ریاضتی، بیش از ۱۲ هزار معترض به خیابان‌های یونان ریختند و شیشه برخی مغازه‌ها را شکستند و دستکم یک خودرو را به آتش کشیدند.

از ماه ژانویه که دولت تازه یونان به رهبری حزب چپگرای سیریزا با وعده لغو سیاست‌های ریاضت اقتصادی به قدرت رسید این نخستین بار است که اعتراض مخالفان به خشونت کشیده می‌شود.

پلیس یونان می‌گوید دستکم ۵۰ نفر روز چهارشنبه بازداشت شده‌اند.