افشای سندی درباره ترور مقام نظامی سوریه توسط کماندوهای اسرائیل

حق نشر عکس AFP
Image caption محمد سلیمان در نزدیکی بندر طرطوس ترور شد

مطابق یک سند افشاشده از آژانس امنیت ملی آمریکا، کماندوهای اسرائیلی مسئول سوءقصد به جان سرتیپ محمد سلیمان، مقام بلندپایه نظامی سوریه بوده‌اند.

محمد سلیمان در سال ۲۰۰۸ و زمانی که در ایوان ویلای خصوصی اش در حال خوردن شام بود، از ناحیه گردن و سر هدف تیراندازی قرار گرفت. تک تیراندازان از یک قایق در دریا به او شلیک کرده بودند.

در همان مقطع احتمال نقش اسرائیل در قتل این مقام نظامی سوری مطرح شد اما مقام‌های اسرائیلی هیچ گاه به طور رسمی موضعی درباره این اتهام‌ها نگرفتند.

سندی که ادوارد اسنودن، افشاگر آمریکایی، در اختیار وبسایت اینترسپت گذاشته، حاکی از این است که کماندوهای اسرائیلی پشت این سوءقصد بوده‌اند.

به گفته مقام‌های اطلاعاتی سابق آمریکا، مشخصات ثبتی این سند نشان می‌دهد که آژانس امنیت ملی آمریکا، اطلاعات در این باره را از طریق رصد ارتباطات نهادهای اسرائیلی کسب کرده‌اند.

مطابق یک سند افشاشده متعلق به سفارت آمریکا در دمشق، محمد سلیمان "مشاور ویژه رئیس‌جمهور در تامین سلاح و تسلیحات استراتژیک" بوده است.

در عین حال برخی می‌گویند که او رابط دولت سوریه با حزب الله لبنان بود.

در سند آژانس امنیت ملی آمریکا که افشا شده، آمده است [تا جایی که می‌دانیم] "سوءقصد به جان سرتیپ محمد سلیمان در نزدیکی طرطوس، سوریه، و به دست کماندوهای نیروی دریای اسرائیل، اولین مورد از هدف قرار دادن یک مقام قانونی دولتی توسط اسرائیل است."

اسرائیل بارها مقام‌های گروه‌هایی چون حماس را هدف سوءقصد قرار داده و همچنین متهم است در بسیاری از موارد سوءقصد در کشورهای مختلف خاورمیانه دست داشته است.

چندی پیش افشا شد که ترور عماد مغنیه، فرمانده نظامی ارشد حزب‌الله لبنان، عملیات مشترک سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا و اسرائیل بوده است.