دست کم نه نفر در انفجارهای نماز عید فطر در نیجریه کشته شدند

حق نشر عکس BOKO HARAM
Image caption گروه اسلام‌گرای بوکو حرام اخیرا حملات خود را در نیجریه افزایش داده است

ارتش نیجریه می‌گوید دست کم نه نفر در انفجارهایی که به هنگام برگزاری نماز عید فطر در شهر داماتورو رخ داد، کشته شده‌اند.

سرهنگ ثانی عثمان، سخنگوی ارتش نیجریه گفت انفجارها زمانی رخ داد که دو بمب گذار انتحاری زن، که گفته می‌شود یکی از آنها دختری ۱۰ ساله بوده، خود را منفجر کردند.

سخنگوی ارتش نیجریه گفت دو انفجار در محل برگزاری نماز زمانی اتفاق افتاد که داوطلبان منتظر بودند نمازگزاران را بازرسی کنند.

هیچ گروهی مسئولیت انجام این حمله را بر عهده نگرفته است اما گروه اسلام‌گرای افراطی بوکو حرام پیش از این به حملات این چنینی دست زده است.

پیکارجویان این گروه مجبور شده بودند بسیاری از مناطق تحت تصرفشان را ترک کنند اما حملات خود را پس از رئیس جمهور شدن محمد بخاری در ماه مه افزایش داده‌اند.

در این ماه حدود ۳۰۰ نفر در درگیری‌ها در نیجریه کشته شده‌اند.

از آنجا که بوکو حرام در روزهای عید تهدید به حمله کرده بود نماز گزاران قبل از ورود به عیدگاه بازرسی می شدند و در همان لحظات بمب گزاران خود را منفجر کردند.

انفجارها در میدان بازی که برای برگزاری نماز عید فطر اختصاص یافته بود روی داد.

سخنگوی ارتش گفته چهار نفر در انفجار اول و پنج نفر دیگر در انفجار دوم جان دادند.

روز پنجشنبه نیز در انفجارهایی که زمان خرید مواد و کالا توسط مردم برای روز عید در بازاری در شهر گمبه در شمال شرق نیجریه رخ داد ۴۹ نفر کشته شدند.

حق نشر عکس BBC World Service

درباره بوکو حرام

  • این گروه که در سال ۲۰۰۲ تاسیس شده در ابتدا با هدف مخالفت باسیستم آموزش به سبک غربی وارد صحنه شد. بوکو حرام را "آموزش غربی حرام است" ترجمه می‌کنند
  • بوکو حرام سال ۲۰۰۹ عملیات نظامی خود را آغاز کرد
  • این گروه هزاران نفر را کشته است که اکثریتشان از شمال شرق نیجریه بوده‌اند، همچنین صدها نفر را از جمله ۲۰۰ دختر دانش آموزرا گروگان گرفته است
  • بوکو حرام اعلام کرد که به گروه موسوم به دولت اسلامی پیوسته است و مناطق تحت خود را حالا "ولایت آفریقای غربی" می‌نامد
  • این گروه مناطقی بزرگ در شمال شرق را اشغال کرده و خلافت اسلامی اعلام کرده، سال جاری نیروهای منطقه‌ای بسیاری از این مناطق را پس گرفتند

مطالب مرتبط