چین می‌گوید مردی را بازداشت کرده که قصد انجام حمله انتحاری داشته است

حق نشر عکس Reuters
Image caption این نخستین بار نیست که مقامات چینی از آنچه تلاش برای انجام حمله انتحاری می‌نامند گزارش داده‌اند

رسانه‌های دولتی چین مصاحبه با یک مرد را پخش کرده اند که می گوید قصد داشته در یک مرکز خرید خود را منفجر کند. بنابر گزارش رسانه های چینی این مرد از اقلیت مسلمان اویغور است و در سوریه آموزش دیده است.

در بخشی از مصاحبه، این جوان که لباس زندانیان به تن دارد و سرش تراشیده است، با گریه می گوید: "لطفا به مادرم بگوئید من متاسفم."

تلویزیون دولتی چین می گوید نام این فرد "آی که بایر" است.

مصاحبه با وی بخشی از سنت معمول و دیرینه در چین است که مظنونان قبل از محاکمه رسمی در دادگاه در تلویزیون به "گناهکاری" خود اعتراف می کنند.

این فرد می گوید قبل از این که با قصد انجام بمبگذاری انتحاری در یک مرکز خرید در اوایل سال جاری به چین برگردد با الهام گرفتن از تبلیغات یک واعظ افراطی مسلمان، برای آموزش ساختن بمب به سوریه سفر کرده بود.

این نخستین بار نیست که مقامات چینی از آنچه تلاش برای انجام حمله انتحاری می نامند گزارش داده اند.

سال ۲۰۱۳ ماشینی در میدان "تیان‌ آن‌ من" پکن به میان جمعیت رفت و آتش گرفت. در این حادثه ۳ نفر از سرنشینان ماشین کشته شدند؛ گزارش شد سرنشینان از جمعیت اقلیت اویغور بودند.

تایید مستقل این ویدئو و یا شرایطی که تحت آن اعتراف به دست آمده مشکل است زیرا رسانه های دولتی چین به شدت توسط حزب حاکم کمونیست قرار دارد که در این اواخر سخت درگیر عملیات سرکوب گرانه در استان سین‌کیانگ است.

عمده جمعیت استان سین‌ کیانگ را اویغور های مسلمان تشکیل می‌ دهند و این استان بارها صحنه اعتراضات آنان به محدودیت‌ ها و تبعیض‌‌های قومی و همچنین بروز درگیری‌ های خشونت‌ بار بوده است.

چین می گوید عاملان نا آرامی در این منطقه مسلمانان تندرو هستند.

طی سال های اخیر شماری از نمایندگان جمعیت ایغور تلاش کرده اند چین را ترک کنند که فعالان حقوق بشر می گویند علت فرار آنها محدودیت‌ ها و تبعیض‌های قومی است.

ماه جاری مقامات تایلند بیش از یکصد چینی مسلمان اویغور را به چین باز گرداندند که موجب اعتراضات در مقابل کنسولگری تایلند در استانبول شد و سازمان ملل نیز این اقدام دولت تایلند را محکوم کرد.

رسانه های دولتی چین گفته اند شماری از افرادی که باز گردانده شده اند می خواستند "در جهاد شرکت کنند."

مطالب مرتبط