سازمان غیر دولتی آمریکا 'به خاطر فشار دولت' از روسیه خارج شد

حق نشر عکس d
Image caption بنیاد مک‌‌آرتور دلیل خروج از روسیه را فشار شدید دولت بر موسسات خارجی عنوان کرده است

یک سازمان غیردولتی آمریکایی فعالیت خود در روسیه را متوقف کرده و گفته است که فشار شدید دولت بر سازمان‌های خارجی و بین‌المللی مانع از ادامه حضور آن در روسیه شده است.

این بنیاد در اطلاعیه‌ای که روز چهارشنبه، ٣١ تیر (٢٢ ژوئیه) منتشر کرده گفته است که پس از بیش از بیست سال حضور و ارائه خدمات غیرانتفاعی در روسیه، قوانین جدید این کشور در زمینه فعالیت موسسات خارجی و "تبعات" این قوانین برای کارکنان روسی این موسسه چاره‌ای جز خروج از روسیه برای آن باقی نگذاشته است.

در ماه مه سال جاری، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، قانونی را امضا کرد که براساس آن به دادستانی روسیه اجازه داده شده است سازمان‌های بین‌المللی و خارجی را که "تهدیدی علیه امنیت یا نظم قانونی روسیه" تشخیص می‌دهد "نهاد نامطلوب" اعلام کند. در ماه ژوئیه، مجلس اعلای پارلمان روسیه نیز از دولت خواست این مساله را مورد رسیدگی قرار دهد که آیا چند موسسه معتبر خارجی، از جمله بنیاد مک‌آرتور "تهدیدی را متوجه امنیت روسیه" می کنند یا نه.

در حال حاضر، "سوء‌ظن و خصومت" نسبت به غرب در روسیه تشویق می‌شود و مقامات و رسانه‌های دولتی کشورهای دیگر را متهم می‌کنند که در صدد ساقط کردن دولت ولادیمیر پوتین و جلوگیری از ظهور مجدد روسیه به عنوان یک ابرقدرت جهانی هستند. رسانه‌های طرفدار دولت اخیرا گفته بودند که دولت آمریکا در پوشش بنیاد مک‌آرتور از مخالفان ولادیمیر پوتین حمایت می‌کند.

حق نشر عکس AP
Image caption مخالفان پوتین او را به جلوگیری از پیشرفت سیاسی مردم متهم کرده‌اند

مک‌آرتور در اطلاعیه روز چهارشنبه خود تاکید داشته که از هر نظر مستقل از دولت آمریکا فعالیت می‌کند و هیچ حمایت مالی از دولت دریافت نمی‌دارد. این گروه از سال ١٩٩٢ در روسیه فعالیت داشته و می‌گوید در این مدت، بیش از ١٧٠ میلیون دلار کمک به طرح‌های مختلف اجتماعی روسیه کمک کرده است. از جمله اقدامات این گروه، کمک به نهادهای جامعه مدنی از جمله سازمان‌های مدافع حقوق بشر در روسیه بوده است.

دولت روسیه کشورهای غربی را متهم می‌کند که از موضوع دفاع از حقوق بشر به عنوان وسیله‌ای برای وارد کردن فشار به کشورهای دیگر استفاده می‌کنند و روسیه دارای معیارهای فرهنگی و سیاسی خاص خود است. در مقابل، منتقدان ولادیمیر پوتین او را متهم کرده‌اند به این بهانه مانع از پیشرفت دموکراسی شده است و برای حفظ قدرت، احساسات بیگانه‌ستیزی مردم را تحریک می‌کند.

به گفته آنان، دولت با اقداماتی مانند انضمام کریمه و حمایت از جدایی‌طلبان اوکراینی می‌کوشد مردم را قانع کند که در صدد افزایش قدرت و ارتقاء موقعیت روسیه در جهان است.

بنیاد جان دی و کاترین مک‌‌آرتور با استفاده از میراث جان مک‌‌آرتور در اوایل دهه ١٩٧٠ پایه‌گذاری شد و اگرچه مدیران راستگرای آن در ابتدا از برنامه‌های محافظه‌کارانه حمایت می‌کردند، اما با تغییر مدیریت از اواخر آن دهه، این بنیاد به افکار لیبرالیستی تمایل یافت و اهداف مهم خود را مبارزه با تبعیص و کمک به پیشبرد آزادی‌های مدنی، دموکراسی و دفاع از حقوق بشر اعلام کرده است.