جنگ در یمن: عربستان با ارسال هواپیمای نظامی فرودگاه عدن را بازگشایی کرد

حق نشر عکس AP
Image caption فرودگاه بین‌المللی عدن در چهار ماه اخیر از دسترس خارج بود.

در نخستین روز بازگشایی فرودگاه عدن در جنوب یمن، عربستان سعودی یک هواپیمای حامل تجهیزات نظامی و کمک‌های بشردوستانه برای پشتیبانی از شبه‌نظامیان مخالف حوثی‌ها به این شهر فرستاد.

از چهار ماه قبل که حملات هوایی ائتلاف منطقه ای به رهبری عربستان سعودی به مواضع شبه‌نظامیان حوثی و متحدان آنها در یمن آغاز شد فعالیت فرودگاه عدن به سبب خسارت‌های وارده متوقف شده بود.

یک مقام نظامی سعودی روز چهارشنبه در فرودگاه عدن از فراهم شدن شرایط برای ایجاد یک کریدور امدادرسانی هوایی به جنوب یمن خبر داد.

شبه‌نظامیان مخالف حوثی‌ها در عدن موسوم به "شورای مقاومت مردمی" همچنین روز چهارشنبه توانستند قصر المعاشیق، مقر ریاست جمهوری در این شهر، را تصرف کنند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption شبه‌نظامیان موسوم به "مقاومت مردمی" در حال بازرسی لاشه یک هواپیمای مسافربری در فرودگاه عدن.

عربستان سعودی و متحدان منطقه‌ای این کشور از گروه‌های مسلح مخالف حوثی‌ها در جنوب یمن حمایت می‌کند.

پشتیبانی تسلیحاتی ریاض از این شبه‌نظامیان باعث شد که آنها در چند روز اخیر بتوانند بخش‌های وسیعی از شهر عدن را پس از چهار ماه نبرد شدید از دست حوثی‌ها و متحدان‌شان خارج کنند.

منابع محلی در "شورای مقاومت مردمی" به بی‌بی‌سی گفته‌اند که رویارویی با شبه‌نظامیان حوثی در برخی محله‌های شهر عدن در روز چهارشنبه نیز ادامه یافت.

عبد ربه منصور هادی رئیس جمهوری تبعیدی یمن پیش از آنکه در ماه مارس به ریاض برود، مقر دولت خود را از صنعا به عدن منتقل کرد اما چند هفته بعد با پیشروی حوثی‌ها از کشور گریخت.

بدر باسلمه وزیر حمل و نقل در دولت تبعیدی یمن که اخیرا به عدن بازگشته است روز چهارشنبه در فرودگاه این شهر به خبرنگاران گفت که پروازهای امدادرسانی بیشتر در روزهای آتی ادامه خواهد یافت.

آقای باسلمه پیشتر گفته بود که یک تیم فنی و مهندسی از امارات متحده عربی برای مرمت برج مراقبت و بازسازی فرودگاه عدن وارد این شهر شده است.

روز سه شنبه یک کشتی حامل کمک‌های انسانی سازمان ملل متحد توانست برای نخستین بار در چهارماه اخیر در بندر عدن پهلو بگیرد.

همچنین یک کشتی از امارات متحده عربی با محموله کمک‌های پزشکی و بهداشتی به عدن رسید.