ترکیه به واشنگتن اجازه می‌دهد از پایگاهی در این کشور به داعش حمله شود

حق نشر عکس AP

ترکیه به آمریکا اجازه می‌دهد که حملات هوایی علیه مواضع گروه موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) از پایگاهی در نزدیکی مرز سوریه انجام شود.

به گفته مقام‌های آمریکایی، این توافق پس از ماه‌ها مذاکره میان واشنگتن و آنکارا حاصل شده و رهبران دو کشور چهارشنبه شب در یک مکالمه تلفنی آن را نهایی کرده اند.

استفاده از پایگاه هوایی اینجرلیک در جنوب ترکیه به جنگنده‌های آمریکایی امکان می‌دهد تا پروازهای شناسایی موثرتر و سریع‌تری انجام دهند و بتوانند پایگاه‌های داعش در شمال سوریه را با دقت بیشتری بمباران کنند.

این توافق که هنوز از سوی مقام‌های آنکارا تایید نشده است در پی تبادل آتش میان نیروهای نظامی ترکیه و شبه‌نظامیان داعش انجام می‌شود که منجر به مرگ یک سرباز ارتش ترکیه شد.

حق نشر عکس Twitter
Image caption اخیرا ده‌ها شهروند ترکیه در جنوب این کشور با حمله‌ای انتحاری که به داعش نسبت داده می‌شود کشته شدند.
حق نشر عکس AFP
Image caption تبادل آتش میان نیروهای نظامی ترکیه و شبه‌نظامیان داعش در روز پنجشنبه منجر به مرگ یک سرباز ارتش ترکیه شد.

روز دوشنبه نیز ۳۲ تن از شهروندان ترکیه در جنوب این کشور و در حمله‌ای انتحاری که به داعش نسبت داده می‌شود کشته شدند.

ترکیه یک سال قبل اعلام کرد که به دلیل اختلاف دیدگاه درباره حل بحران سوریه اجازه نمی دهد که آمریکا از پایگاه اینجرلیک به مواضع داعش حمله کند.

به گفته جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و همتای او در آنکارا رجب طیب اردوغان در مکالمه تلفنی خود بر "گسترش همکاری‌ها" تاکید کرده اند.

با آنکه ترکیه یکی از کشورهای عضو ائتلاف جهانی علیه گروه "دولت اسلامی" است مقام‌های این کشور اخیرا با انتقادهای فزاینده‌ای در داخل و خارج مواجه شده اند که آنها را به اهمال در مقابله با داعش متهم می‌کنند.