جنگنده‌های ترکیه به مواضع پ‌ک‌ک در شمال عراق حمله کردند

حق نشر عکس AP

دفتر نخست‌وزیری ترکیه با صدور بیانیه‌ای تائید کرد جنگنده‌های این کشور شب گذشته مواضع حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) در شمال عراق را بمباران کرده‌اند.

نخست‌وزیر ترکیه گفته است که با مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان در مورد حملات علیه مواضع پ‌ک‌ک صحبت کرده است.

مسعود بارزانی از افزایش تنش میان ترکیه و پ‌ک‌ک ابراز ناراحتی کرده و گفته است که از تحولات "خطرناک اخیر" به شدت نگران است.

جنگنده‌های ترکیه به هفت محل استقرار پ‌ک‌ک در شمال عراق حمله کرده‌اند. بیشتر بخوانید.

زاگرس هیوا، سخنگوی گروه پ‌ک‌ک در عراق گفته است حملات ارتش ترکیه به معنای پایان آتش‌بس میان طرفین است.

احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه گفته است که طی ۲۴ ساعت گذشته نزدیک به ۶۰۰ نفر مرتبط با پ‌ک‌ک و گروه موسوم به دولت اسلامی بازداشت شده‌اند.

مولود چاوش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه نیز گفته است پس از پاکسازی شمال سوریه از نیروهای گروه دولت اسلامی، این منطقه به منطقه امنی برای آوارگان سوریه تبدیل خواهد شد.

این اولین عملیات نظامی ارتش ترکیه علیه مواضع پ‌ک‌ک طی دو سال اخیر به شمار می‌رود و مارک لوون، خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید این اقدام می‌تواند بر آتش‌بس شکننده‌ای که در حال حاضر به طور رسمی برقرار است، تاثیر بگذارد.

هواپیماهای ترکیه به مناطق کوهستانی قندیل نیز حمله کرده‌اند که طبق گزارش‌ها، کادر رهبری پ‌ک‌ک در این منطقه مستقر است. سخنگوی این گروه گفته است این حملات، تلفاتی بر جای نگذاشته است.

حق نشر عکس AFP
Image caption دفتر نخست‌وزیری ترکیه گفته است که جنگنده‌های این کشور، انبار تسلیحاتی و پناهگاه‌های پ‌ک‌ک در کوهستان‌های شمال عراق را هدف قرار داده‌اند

دولت ترکیه، حزب کارگران کردستان را یک گروه تروریستی می‌داند. دفتر نخست‌وزیری ترکیه گفته است که هواپیماهای این کشور، انبار تسلیحاتی و پناهگاه‌های این گروه در کوهستان‌های شمال عراق را هدف قرار داده‌اند.

ترکیه به مواضع گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در خاک سوریه نیز حمله کرده است.

ارتش ترکیه همچنین مواضع پ‌ک‌ک و گروه دولت اسلامی را گلوله‌باران کرده است.

عملیات نظامی ترکیه در عراق و سوریه به دنبال یک انفجار انتحاری در شهر سوروچ که به کشته شدن ۳۲ نفر منجر شد و قتل چند پلیس توسط شاخه نظامی پ‌ک‌ک صورت می‌گیرد.

انفجار انتحاری سوروچ به گروه داعش نسبت داده شده است.

ترکیه تا کنون متهم بوده که در قبال گروه‌های افراطی سوریه موضعی ملایم در پیش گرفته و حتی این کشور به ارائه کمک به این گروه‌ها متهم شده است.

مطالب مرتبط