کاخ سفید: ترکیه حق دفاع از خود را دارد

حق نشر عکس AP

الیستر بیسکی، سخنگوی کاخ سفید گفته است که ترکیه حق دفاع از خود در مقابل "حملات تروریستی" شورشیان کرد را دارد و از پ‌ک‌ک خواست از چنین حملاتی اجتناب کند.

اما او در عین حال تأکید کرد که دولت ترکیه باید از به کار گرفتن خشونت علیه پ‌ک‌ک خودداری کند و تنش را کاهش دهد.

احمد داووداغلو، نخست وزیر ترکیه می‌گوید که هواپیماهای نیروی هوایی ارتش این کشور برای دفاع از امنیت ترکیه، مواضع نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را در سوریه و مواضع گروه پ‌ک‌ک را در شمال عراق هدف قرار داده‌اند.

شاخه نظامی پ‌ک‌ک روز چهارشنبه اعلام کرد که دو مأمور پلیس ترکیه را کشته است. پ‌ک‌ک ادعا کرد که این مأموران در انفجار سوروچ با اعضای داعش همکاری داشتند.

هفته گذشته ۳۲ نفر که عمدتا جوانان چپگرا بودند در انفجاری انتحاری در شهر سوروچ در جنوب ترکیه کشته شدند که گفته می شود کار گروه داعش بوده است.

یک سرباز ترکیه در درگیری هایی کشته شد که در پی این انفجار در مرز ترکیه و سوریه میان نیروهای ترکیه و داعش اتفاق افتاد.

آقای داووداغلو گفته است که ۵۹۰ نفر به ظن عضویت در گروه های داعش و پ‌ک‌ک بازداشت شده اند.

________________

تحلیل: مارک لوون، خبرنگار بی بی سی در ترکیه

ترکیه ظرف یک هفته از یک ناظر بی علاقه فعالیت های ائتلاف علیه گروه دولت اسلامی به کشوری تبدیل شده که حملات نظامی انجام می دهد، پایگاه های خود را به روی هواپیماهای ائتلاف باز می کند و مواضع پ‌ک‌ک را بمباران می کند. چه چیزی تغییر کرده است؟

بخشی از این تغییر نتیجه ماه ها مذاکره میان دولت های آمریکا و ترکیه است. ژنرال جان آلن، نماینده آمریکا در ائتلاف ضد داعش، چندین بار اینجا آمده تا بر ترکیه فشار آورد. دولت ترکیه خواهان ایجاد یک منطقه پرواز ممنوع در داخل سوریه بوده است. به نظر می رسد که دولت آمریکا قدری کوتاه آمده و با برقراری یک منطقه حائل موافقت کرده تا از طریق گشت های هوایی هواپیماهای ترکیه و آمریکا، جلوی نزدیک شدن اعضای داعش را به مرز ترکیه بگیرند.

انفجار هفته پیش سوروچ که ۳۲ کشته به جا گذاشت به کارها سرعت داد.

اما به نظر می رسد که دولت ترکیه اصرار دارد که حملات علیه گروه موسوم به دولت اسلامی همزمان با حملات علیه پ‌ک‌ک انجام شود. این باعث پیچیده تر شدن مسائل می شود: نیروهای ائتلاف با کردها علیه داعش همکاری می کنند. آتش بس دولت ترکیه با پ‌ک‌ک حالا ممکن است خاتمه یابد و نگرانی های فزاینده ای در مورد احتمال خشونت های تازه در داخل ترکیه وجود دارد. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه نیم نگاهی به انتخابات پاییز دارد و امیدوار است که سختگیری علیه پ‌ک‌ک به جلب آرای ملی گرایان کمک کند.

________________

دولت ترکیه صبح دیروز شنبه ۲۵ ژوئیه (۳ مرداد) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که هواپیماهای نیروی هوایی به سرپناه ها، سنگرها، انبارهای تجهیزات و سایر اهداف نظامی پ‌ک‌ک در شمال عراق حمله کرده، از جمله در کوهستان قندیل که فرماندهی پ‌ک‌ک در آن مستقر است.

در بیانیه دولت به جزئیات اهدافی اشاره نشده بود که در حملات علیه گروه داعش در سوریه مورد نظر بود.

دولت ترکیه می گوید که مواضع گروه داعش و پ‌ک‌ک در مناطق مرزی با توپخانه هم مورد هدف قرار گرفته است.

احمد داووداغلو، نخست وزیر ترکیه روز شنبه به خبرنگاران گفت: "متأسفانه ترکیه در محاصره آتش قرار گرفته است".

او گفت: "در چنین فضایی، ترکیه می کوشد دموکراسی و پیشرفت خود را زنده نگاه دارد... این عملیات نظامی پیامی به کشورهای منطقه و حلقه های بین المللی می فرستد: هر اتفاقی که در سوریه و عراق و درمناطق مرزی ما بیفتد، ما اجازه نمی دهیم امنیت ترکیه تهدید شود و برای این کار هر اقدامی که لازم باشد انجام می دهیم".

ترکیه همچنین گفته است که به آمریکا اجازه می دهد که برای حمله به مواضع داعش از پایگاه نظامی اینجرلیک استفاده کند.