اعلام آمادگی دومین حزب ترکیه برای ائتلاف با حزب حاکم عدالت و توسعه

حق نشر عکس AFP

رهبر دومین حزب پیروز انتخابات ترکیه اعلام کرد که حاضر به ائتلاف با حزب اسلامگرای حاکم عدالت و توسعه، نزدیک به رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور است.

کمال قليچداراوغلو از حزب جمهوری‌ خلق مردم ترکیه (CHP) امروز یکشنبه ۴ مرداد به روزنامه حریت گفت: "با وجودی که به هزینه های بالای تشکیل یک دولت ائتلافی واقف هستیم، برای مصالح کشور مسئولیت انجام این کار را قبول می‌کنیم".

وی افزود که منافع کشور را به منافع حزبی ترجیح می دهد و هر گونه تاخیر در تشکیل دولت را به زیان ترکیه می داند.

در انتخابات پارلمانی یک ماه و نیم پیش، حزب جمهوری‌ خلق مردم ترکیه با کسب ۲۵ درصد آرا در جایگاه دومین حزب بزرگ ترکیه قرار گرفت.

در این انتخابات، حزب عدالت و توسعه برای اولین بار در ۱۳ سال اخیر اکثریت پارلمانی را از دست داد و تنها ۴۱ درصد آرا را به دست آورد.

به دنبال اعلام نتایج شمارش آرا، رهبر حزب جمهوری‌ خلق مردم ترکیه نتایج انتخابات را دست رد آشکار مردم به "قدرت‌طلبی" رجب طیب اردوغان دانست.

با توجه به اینکه حزب عدالت و توسعه کمتر از ۵۰ درصد آرای انتخابات را به دست آورده بود، ۴۵ روز وقت داشت تا برای تشکیل دولت جدید با یک حزب دیگر ائتلاف کند.

در این انتخابات، حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) که از حقوق کردها حمایت می کند برای اولین بار بیش از ۱۰ درصد آرا را کسب کرد که حد نصاب لازم برای ورود یک حزب به پارلمان است.

حزب جمهوری‌خلق مردم ترکیه، یک حزب ملی گرای سکولار و منتقد سیاست های حزب حاکم عدالت و توسعه است.

دولت ترکیه روز گذشته حملاتی هوایی و توپخانه ای را علیه مواضع حزب مسلح پ‌ک‌ک انجام داده بود که متعلق به کردهای خواهان خودمختاری است.

برخی از ناظران، این حملات را نوعی تلاش حزب حاکم عدالت و توسعه با هدف جلب نظر حزب جمهوری‌خواه مردم ترکیه برای ائتلاف دانسته بودند.

مطالب مرتبط