کردهای سوریه، ترکیه را به حمله به مواضع خود متهم کردند

حق نشر عکس BBC World Service

نیروهای کرد سوریه ترکیه را متهم می‌کنند که واحدهای آنها را مکررا در امتداد مرز هدف حمله قرار داده‌اند.

ترکیه با اشاره به این که در این مورد تحقیق خواهد کرد، گفت که واحدهای کرد سوریه "از محدوده حملات نظامی فعلی خارج هستند".

هواپیماهای ترکیه در روزهای اخیر حملاتی را به مواضع گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) داشته‌اند.

ترکیه همچنین امروز اعلام کرد که قصد ندارد نیروی زمینی به سوریه اعزام کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption هواپیماهای ترکیه در روزهای اخیر حملاتی را به مواضع گروه موسوم به دولت اسلامی( داعش) و حزب کارگران کردستان (پ ک ک) داشته اند

یگان‌های مدافع خلق، شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک از گروه‌های کرد سوریه گفته است که تانک‌های ترکیه دهکده تحت کنترل آنها را شب گذشته گلوله‌باران کرده‌اند.

این گروه همچنین امروز اعلام کرد که یکی از خودروهای آنها "زیر آتش سنگین ارتش ترکیه در دهکده تیل فایندیر قرار گرفته است."

یگان‌های مدافع خلق در بیانیه‌ای که امروز منتشر کردند گفتند: "ارتش ترکیه به جای آن که مناطق تحت اشغال تروریست‌های داعش را هدف قرار دهند، به مواضع تحت حفاظت ما حمله می‌کند. این برخورد درستی نیست."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ترکیه تاکید کرده که واحدهای کرد سوریه "از محدوده حملات نظامی خارج هستند"

دراین بیانیه همچنین آمده است: "ما از رهبری ترکیه می‌خواهیم که به این خشونت‌ها پایان داده و از خط مشی بین‌المللی پیروی کند. ما به ارتش ترکیه می‌گوییم که از تیراندازی به نیروهای ما و مواضع آنها دست بردارد."

یک مقام دولت ترکیه گفته است که عملیات نظامی این کشور با هدف" خنثی کردن فوری تهدیداتی است که امنیت ترکیه را به مخاطره می‌اندازد."

روزنامه حریت به نقل از احمد داود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه گفته است: "حضور ترکیه که می‌تواند به نحو موثری از نیروهایش استفاده کند، تبعاتی خواهد داشت که می تواند به تغییر اوضاع در سوریه، عراق و کل منطقه منجر شود. "

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دو سرباز ترکیه روز گذشته در جریان انفجار بمب در نزدیکی دیاربکر کشته شدند

در همین حال روزنامه واشنگتن پست گزارش کرده که ترکیه و آمریکا موافقت کرده‌اند تا منطقه امنی در امتداد مرز سوریه و ترکیه ایجاد شود.

به گفته این روزنامه چنین توافقی به نحو چشمگیری باعث گسترش دامنه حملات هوایی به رهبری آمریکا علیه داعش در شمال سوریه خواهد شد.

مطالب مرتبط