ولادیمیر پوتین: سپ بلاتر سزاوار جایزه نوبل است

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای پوتین گفته به باور او افرادی مانند سپ بلاتر سزاوار جایزه نوبل هستند

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفته است که سپ بلاتر، رئیس فیفا سزاوار جایزه نوبل برای مدیریت فدراسیون بین‌المللی فوتبال است.

او این سخنان را در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی سوئیس گفته است. دو روز پیش وی همراه با آقای بلاتر در یک مراسم مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ در سن پترزبورگ شرکت داشت.

این در حالی است که این نهاد بین المللی فوتبال گرفتار بحران مربوط به فساد است که شامل احتمال پرداخت رشوه برای اعطای میزبانی جام‌های جهانی ۲۰۱۸ به روسیه نیز می شود.

آقای پوتین گفته است به باور وی افرادی مانند سپ بلاتر سزاوار جایزه نوبل هستند.

آقای بلاتر در پی دستگیری هفت نفر از اعضای ارشد فیفا به عنوان بخشی از تحقیقات مقامات آمریکایی در مورد کیفرخواست پلیس فدرال آمریکا علیه مقامات ارشد فیفا در رابطه به فساد اعلام کرد که کناره گیری می کند.

همزمان با تحقیقات اف‌بی‌آی، دادستانی سوئیس هم تحقیقات درباره نحوه اعطای میزبانی جام‌های جهانی ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ به روسیه و قطر را آغاز کرده است.

آقای پوتین گفت که او باور ندارد که آقای بلاتر شخصا با این قضیه ارتباط دارد.

رئیس جمهوری روسیه اشاره کرد که ایالات متحده در تلاش برای به دست آوردن میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ شکست خورد و بریتانیا متحد این کشور هم میزبانی جام جهانی ۲۰۱۸ را به روسیه باخت.

او گفت نحوه انجام تحقیقات در باره فساد مایه تعجب وی شده است.

آقای بلاتر که ۷۹ سال دارد گفته است که "وجدانش پاک است"و قصد دارد تا زمان برگزاری کنگره فوق العاده فیفا برای انتخاب جانشین او در فوریه سال آینده در مقام خود باقی بماند.

مطالب مرتبط