جنگنده‌های ترکیه بار دیگر به پایگاه‌های پ‌ک‌ک حمله کردند

حق نشر عکس AFP
Image caption احمد داوود اوغلو می‌گوید تا زمانی که پ‌ک‌ک، نیروهای مسلح خود را از خاک ترکیه خارج نکند، روند صلح از سر گرفته نخواهد شد

دولت ترکیه می‌گوید جنگنده‌های این کشور بار دیگر مواضع و پایگاه‌های حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) در شمال عراق و جنوب شرقی ترکیه را بمباران کرده‌اند.

این سنگین‌ترین بمباران جنگنده‌های ترکیه علیه مواضع پ‌ک‌ک بوده است.

حملات ترکیه به شمال عراق، واکنش دولت عراق را در پی داشته و حیدر عبادی، نخست‌وزیر این کشور با محکوم کردن آن، گفته است که این حملات، حاکمیت عراق را نقض می‌کند.

دولت ترکیه گفته است که حملات اخیر پ‌ک‌ک در داخل ترکیه، صلح با کردها را غیرممکن ساخته است.

خبرنگاران می‌گویند حملات ترکیه علیه پ‌ک‌ک تا کنون سنگین‌تر و شدیدتر از حملات این کشور به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) بوده است که این ظن را تقویت می‌کند که هدف واقعی دولت ترکیه از این حملات، محدود کردن جاه‌طلبی‌های سیاسی کردها است.

دولت ترکیه گفته است حملات علیه گروه کرد پ‌ک‌ک تا زمانی که آنها سلاح‌های خود را زمین نگذاشته‌اند، ادامه خواهد داشت.

تحلیلگران می‌گویند حملات دولت ترکیه علیه حزب کارگران کرد، به آتش‌بس شکننده با این گروه که از دو سال پیش برقرار بوده، پایان داده است.

صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر حزب "دموکراتیک خلق‌ها" در ترکیه خواهان از سرگیری روند صلح با کردها شده است اما احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه این درخواست را رد کرده و گفته است تا زمانی که این حزب، از پ‌ک‌ک فاصله نگیرد و پ‌ک‌ک، نیروهای مسلح خود را از خاک ترکیه خارج نکند، چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

این در حالی است که یک دادستان در ترکیه خواهان لغو مصونیت پارلمانی آقای دمیرتاش شده تا بتوان او را به اتهام اهانت به حزب حاکم عدالت و توسعه مورد پیگرد قضایی قرار داد.

مطالب مرتبط