فرانسه و بریتانیا خواستار کمک اتحادیه اروپا در بحران مهاجران شدند

حق نشر عکس AFP

وزیر کشور بریتانیا و همتای فرانسوی او از دیگر اعضای اتحادیه اروپا خواستند که برای حل بحران مهاجران در بندر کاله اقدامی اساسی انجام شود.

ترزا می، وزیر کشور بریتانیا، و برنار کازنوو همتای فرانسوی او با نوشتن یادداشتی در روزنامه ساندی تلگراف، شرایط کنونی را "بحران جهانی مهاجرت" نامیده اند.

مهاجرانی که خود را به بندر کاله در فرانسه رسانده اند هر شب تلاش دارند که با روش‌های مختلف خود را از راه کانال مانش به بریتانیا برسانند.

حق نشر عکس PA
Image caption مهاجران سرگردان در کاله سعی دارند که با هر وسیله نقلیه که در دسترس است خود را به بریتانیا برسانند.

درخواست وزیران کشور بریتانیا و فرانسه همزمان با انتشار جزییاتی تازه از اقدامات امنیتی این دو کشور برای مقابله با مهاجران صورت می‌گیرد.

بر اساس این اقدامات تازه که دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا و فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه در مکالمه تلفنی روز جمعه با آن موافقت کردند تدابیر امنیتی برای رصد مهاجران در خاک فرانسه و نزدیک کانال مانش افزایش می‌یابد.

از جمله این اقدامات تازه، نصب دوربین‌های مدار بسته بیشتر در اماکن عمومی، تجدید قوای پلیس فرانسه، استفاده از ماموران امنیتی لباس شخصی، و احداث نرده‌های بیشتر خواهد بود.

'اقدام قاطع'

حق نشر عکس AFP

خانم می‌و آقای کازنوو در مقاله خود هشدار داده اند که "شرایط کنونی نمی‌تواند موضوعی صرفا مرتبط با کشورهای ما باشد."

به نوشته وزیران کشور بریتانیا و فرانسه، "این وضعیت باید اولویتی در سطح اروپا و عرصه بین‌المللی باشد."

"اغلب کسانی که به کاله رسیده و می‌خواهند از کانال مانش عبور کنند پیشتر از ایتالیا، یونان یا کشورهای دیگر عبور کرده اند. به همین سبب ما خواهان اقدام دیگر اعضا و کل اتحادیه اروپا برای رسیدگی به ریشه این مشکل هستیم."

حق نشر عکس Getty
حق نشر عکس Getty

وزیران کشور بریتانیا و فرانسه پیشنهاد داده اند که در راه حل بلند مدت برای این معضل، باید مهاجران احتمالی که با رویای زندگی بهتر راهی اروپا می‌شوند مجاب شوند که "خیابان‌های ما با طلا فرش نشده است."

به گفته سخنگوی دفتر نخست وزیری بریتانیا، آقای کامرون خواستار "افزایش اقدامات قاطع و امنیت در نقاط مرزی شده است."

در یک هفته اخیر مهاجران مستقر در کاله هزاران بار سعی کرده اند که خود را به ترمینال خودروهایی برسانند که قرار است با عبور از تونل زیر کانال مانش راهی بریتانیا شوند.

سه شنبه شب مرد مهاجری که ظاهرا سودانی بود در تلاش برای ورود به این منطقه کشته شد.

از آغاز ماه ژوئن هشت مهاجر دیگر که سعی داشتند به این ترمینال دسترسی یابند کشته شده اند.

حق نشر عکس EPA