انتقاد فرمانده گروه 'لشگر ۳۰' سوریه از عملکرد نظامی آمریکا

حق نشر عکس .
Image caption از جبهه نصرت به عنوان یکی از "سازمان‌یافته‌ترین" نیروی نظامی مخالف بشار اسد یاد می‌شود

یکی از فرماندهان گروه شبه نظامی مخالف بشار اسد موسوم به "لشگر۳۰" که آمریکا اعضای آن را آموزش داده و مسلح کرده، از سرعت کند روند آموزش و نیز عدم حمایت کافی آمریکا از نیروهای تحت امرش انتقاد کرده است.

این انتقاد پس از آن مطرح می شود که گروه اسلامگرای جبهه نصرت اخیر اعلام کرده بود که طی عملیاتی در نواحی شمالی سوریه حداقل پنج نفر از نیروهای "لشگر۳۰" را کشته و ۱۰ نفر آنها را نیز به اسارت گرفته است.

عمار الواوی، از فرماندهان گروه "لشگر ۳۰" به بی‌بی سی گفته است: "این برنامه (آموزش نظامی) خیلی کند پیش می رود."

او به ایان پانل، خبرنگار بین المللی بی‌بی سی، گفته است که آمریکا و متحدانش وعده داده اند که ۱۵ هزار نفر را آموزش بدهند و آن ها را تحت حمایت مالی، نظامی و پوشش هوایی قرار بدهند ولی این وعده با واقعیت فاصله زیادی دارد.

عمار الواوی می گوید: "واقعیت این است که در ظرف شش ماه فقط ۶۰ پیکارجو آموزش دیده اند. اگر این قدر طول کشید که ۶۰ نفر آموزش ببینند، یک دهه طول خواهد کشید که بقیه را آماده کنند."

آمریکا می گوید روز جمعه در حمایت از این گروه در برابر جبهه نصرت دست به حمله هوایی زده بود اما عمار الواوی می گوید حملات هوایی زمانی انجام شد که نیروهای جبهه نصرت عملیات خود را تمام کرده بودند.

عمار الواوی می گوید: "در واقع ما تضمین‌های بین المللی برای محافظت از مبارزان خود یا لشگر ۳۰ دریافت نکرده ایم."

جبهه نصرت جمعه (۳۱ ژوئیه) طی بیانیه‌ای در مورد شرکت سایر گروه‌ها در" پروژه آمریکا" هشدار داد.

از جبهه نصرت به عنوان یکی از "سازمان‌یافته‌ترین" نیروی نظامی مخالف بشار اسد یاد می‌شود.

آموزش گروه "لشگر۳۰" از سوی دولت باراک اوباما، براساس برنامه‌ای صورت گرفته که هدف از آن در کوتاه مدت ایجاد نیرویی میانه رو و قابل اعتماد برای مقابله با گروه های تندرو به ویژه گروه دولت اسلامی ( داعش) است.

مطالب مرتبط