نیروهای داعش شهری استراتژیک در حمص را از نیروهای اسد گرفتند

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای داعش بخشهایی از سوریه و عراق را در کنترل خود دارند (عکس از آرشیو)

بر اساس گزارش‌ها از سوریه نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) شهر قرتین در استان حمص را به کنترل خود درآورده‌اند.

این شهر در کنترل نیروهای حامی دولت بشار اسد بود.

گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه مستقر در لندن گزارش کرده است که نیروهای داعش با استفاده از حملات انتحاری به پست‌های بازرسی این شهر حملات خود را آغاز کردند.

با کنترل قرتین به گفته این سازمان حقوق بشری داعش اکنون مسیری ارتباطی بین پالمیرا که در تصرفشان است و ناحیه قلمون برقرار کرده‌اند.

حملات آمریکا از خاک ترکیه

این تحول درحالی صورت گرفته که گزارش شده است که آمریکا اولین حمله خود توسط هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد) را علیه داعش و از طریق خاک ترکیه انجام داده است.

یک سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در خصوص این حمله که ظاهرا چند روز پیش صورت گرفته جزییات بیشتری ارایه نداده است.

پس از آنکه در تابستان سال گذشته، نیروهای داعش چند شهر عراق را تصرف و ایجاد دولت اسلامی در مناطق تحت تصرف خود در عراق و سوریه را اعلام کرد، چندین کشور جهان، از جمله چند کشور خاورمیانه، برای متوقف کردن پیشروی این نیروها، ائتلاف ضد داعش را به رهبری آمریکا تشکیل دادند.

هدف از تشکیل این ائتلاف حمله هوایی به نیروهای دولت اسلامی در عراق و سوریه بود؛ هر چند برخی از کشورهای عضو ائتلاف گفتند که عملیات هوایی خود را به هدف‌های داخل مرز عراق محدود می‌کنند.

با وجود اینکه ترکیه حدود هشتصد کیلومتر مرز مشترک با سوریه دارد و قسمتی از اراضی تحت اشغال دولت اسلامی با ترکیه هم‌مرز است، دولت ترکیه از مشارکت یا کمک به عملیات نظامی ائتلاف خودداری ورزیده و ظاهرا فشار ایالات متحده هم در این مورد موثر نبود. دولت ترکیه تنها متعهد شده بود از عبور داوطلبان پیوستن به داعش از طریق خاک ترکیه جلوگیری کند.

روز چهارشنبه، ١٤ مرداد (٥ ژوئیه)، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، پس از ملاقات با جان کری، همتای آمریکایی خود گفت که کشورش به زودی مبارزه با نفرات داعش در داخل خاک سوریه را آغاز خواهد کرد.