مجری تلویزیونی در چین برای توهین به مائو مجازات می‌شود

حق نشر عکس Reuters
Image caption بی فوجیان مجری برنامه مسابقات استعدادها بود

بر اساس گزارش رسانه‌های دولتی چین، یک مجری تلویزیونی در این کشور ممکن است به دلیل شوخی کردن در باره مائو تسه تونگ با "مجازات شدید" روبرو شود.

ویدیویی در ماه آوریل در اینترنت منتشر شد که بی فوجیان را در یک مهمانی خصوصی و در حالی نشان می دهد که آهنگی مضحکه آمیز را می خواند و با زبانی تند به رهبر سابق چین توهین می کند.

انتشار این ویدیو جنجالی بزرگ به پا کرد و آقای بی ممنوع التصویر شد.

به گزارش روزنانه دولتی چین، مقامات به تلویزیون مرکزی چین دستور داده اند که او را به دلیل "نقض جدی انضباط سیاسی" مجازات کند.

مائو در زمان انقلاب فرهنگی و قحطی بزرگ چین رهبری این کشور را به عهده داشت که میلیون ها نفر در آن کشته شدند و نقش او مورد بحث است.

حق نشر عکس AFP
Image caption میراث مائو تسه تونگ در خود چین هم بحث برانگیز است

آقای بی میزبان برنامه تفریحی بسیار پربیننده سال نو بود و به دلیل اجرای مسابقه تلویزیونی استعدادها معروف بود.

انتشار خبر مجازات احتمالی او در شبکه اجتماعی چین موسوم به ویبو -که چیزی نظیر تویتر است- واکنشهای متفاوتی در پی داشته است، بعضی از کاربران از نبود آزادی بیان انتقاد کرده اند، در حالی که بعضی دیگر گفته اند که آقای بی می بایست مجازات شود.

بعضی کاربران هم اشاره کرده اند که بسیاری از پست های مربوط به این موضوع در ویبو، به ویژه آنهایی که در ستایش آقای بی بوده، حذف شده اند.

چین به طور منظم شبکه های میکروبلاگینگ را به خصوص زمانی که به موضوعات حساس می پردازند کنترل می کند.

حکومت چین به صورت رسمی اذعان می کند که در دوران رهبری مائو کاستی هایی در امور وجود داشته، اما شخصیت او مورد احترام زیاد باقی مانده و توهین به او و دیگر رهبران نوعی تابو است.

میزان محبوبیت میراث او میان کسانی که معتقدند چین از آرمان های کمونیستی خود خیلی فاصله گرفته در حال افزایش است.

مطالب مرتبط