جبهه نصرت: با ترکیه در ایجاد منطقه حائل همکاری نمی‌کنیم

حق نشر عکس Reuters
Image caption جبهه نصرت با داعش در سوریه در جنگ است

جبهه نصرت، از گروه‌های مرتبط به القاعده در سوریه گفته است که از مواضعش در شمال این کشور عقب‌نشینی می‌کند. ترکیه قرار است به همراه آمریکا منطقه‌ای حائل در این نواحی ایجاد کند.

جبهه نصرت همچنین گفته است که نواحی شمال شهر حلب را به سایر گروه های شورشی مخالف دولت سوریه واگذار می کند، به این دلیل که نمی خواهد با ترکیه در مورد ایجاد این منطقه حائل همکاری کند.

این گروه با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) برای کنترل این نواحی در جنگ است.

این خبر در حالی اعلام شده که در چند روز گذشته گزارش هایی از پیشروی پیکارجویان داعش در مناطق تحت کنترل گروه های شورشی رقیب در چندین دهکده در نزدیکی مرز ترکیه منتشر شده است.

ترکیه به تازگی خواستار ایجاد منطقه حائلی در داخل سوریه و در امتداد مرز خود شده که در اختیار هیچ گروهی نباشد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption جبهه نصرت و گروه داعش از زمان منشعب شدن داعش از القاعده در دو سال پیش به دشمنانی جدی بدل شده اند
حق نشر عکس BBC World Service

__________________

سباستین آشر، خبرنگار بی بی سی:

اعلام خبر خارج شدن نیروهای جبهه نصرت از مناطقی که با پیکارجویان داعش در جنگ است، موضوعی تعجب آور است، بویژه که این عقب نشینی ها در مناطق خط مقدم با داعش قرار دارد.

جبهه نصرت و گروه داعش از زمان منشعب شدن داعش از القاعده در دو سال پیش به دشمنانی جدی بدل شده اند.

جبهه نصرت در توجیه این اقدام خود می گوید که بر این باور است که ترکیه با مطرح کردن طرح ایجاد منطقه حائل، تنها در تلاش است تا امنیت خود را حفظ کند و این طرح، کمکی به سرنگون کردن حکومت بشار اسد نمی کند.

واقعیت این است که این طرح که از حمایت آمریکا برخوردار است بر تامین امنیت ترکیه تاثیر دارد. اما سوالی که وجود دارد این است که آیا خروج نیروهای جبهه نصرت به جنگ گسترده تری علیه داعش کمک می کند یا نه؟