موافقت هیلاری کلینتون با تحویل سرور ای‌میل شخصی به پلیس فدرال

حق نشر عکس Reuters

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه سابق آمریکا، موافقت کرده است تا سرور ای‌میل شخصی خود را که در زمان تصدیش بر وزارت خارجه از آن استفاده می‌کرده است، در اختیار مقامات پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) قرار دهد.

پیشتر گزارش شده بود که خانم کلینتون در یک مقطع زمانی از آدرس ای‌میل شخصی استفاده می‌کرده است.

استفاده خانم کلینتون از ای‌میل شخصی در دوران حضورش در وزارت امور خارجه به جای ای‌میل دولتی می‌تواند احتمالا ناقض قوانین و مقررات دولتی باشد.

در اوایل ماه مارس سال‌ جاری وزارت امور خارجه آمریکا به روزنامه نیویورک تایمز گفت که خانم کلینتون از سال ۲۰۰۹ تا سال ۲۰۱۳، از آدرس ای‌میل رسمی دولتی استفاده نکرده است.

در آن زمان و در واکنش به این گزارش‌‎ها دفتر خانم کلینتون گفت که استفاده از حساب ای‌میل غیر دولتی، کار غیر قانونی و نامناسبی نبوده است و او ای‌میل‌های کاری خود را به وزارت امور خارجه آمریکا تحویل داده است.

قوانین و مقررات فدرال آمریکا، حفظ و نگهداری ای‌میل‌های رسمی را ضروری می‌داند.

استفاده خانم کلینتون از ای‌میل شخصی‌اش در مناسبات کاری باعث انتقادهای زیادی از او شده است.

منتقدان می‌گویند که ارتباط‌ های اینترنتی این ای‌میل حفاظت شده نبوده و با سیاست‌های دولتی برای محافظت از نامه‌نگاری‌های وی مغایرت داشته است.

پلیس فدرال آمریکا می‌خواهد تحقیق کند که آیا از این طریق، اطلاعات طبقه‌بندی شده ارسال و نگهداری شده است یا نه.

خانم کلینتون پیشتر هزاران صفحه از ای‌میل‌های خود را به مقامات وزارت خارجه آمریکا تحویل داده بود اما امکان دسترسی به سرور این ای‌میل شخصی را به آنها نداده بود.

بر اساس گزارش‌ها وکلای خانم کلینتون حافظه‌های جانبی (مموری استیک) را که حاوی نسخه‌های این ای‌میل‌ها هستند، به مقامات اف بی آی تحویل خواهند داد.

استفاده خانم کلینتون از ای‌میل شخصی‌ در مناسبات کاری، به یک موضوع اصلی در رقابت‌های انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا تبدیل شده است.

بر اساس گزارشها نظرسنجیها نشان می‌دهند که تعداد رو به افزونی از رای دهندگان به خانم کلینتون و به بویژه به دلیل مسایل مربوط به استفاده از حساب ای‌میل شخصی به عنوان فردی "غیر قابل اعتماد" نگاه می کنند.

بر اساس قوانین فدرال آمریکا مکاتبات رسمی در تملک دولت آمریکا است.