نخست وزیر ژاپن از نقش کشورش در جنگ جهانی دوم ابراز اندوه عمیق کرد

حق نشر عکس AP
Image caption آقای آبه قول داد که "ژاپن هرگز دوباره به جنگ مبادرت نخواهد کرد"

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن از اقدامات کشورش در جنگ جهانی دوم اظهار "اندوه عمیق" کرده است.

نخست وزیر ژاپن در نطق خود به مناسبت سالگرد تسلیم کشورش در جنگ جهانی دوم گفت عذر خواهی دولت های قبلی از نقش ژاپن در این جنگ "تزلزل ناپذیر" است. آقای آبه قول داد که "ژاپن هرگز دوباره به جنگ مبادرت نخواهد کرد".

پیشتر، گفته شده بود که کشورهای شرق آسیا، به خصوص کره جنوبی و چین نگران آن هستند که آقای آبه جنایات زمان جنگ ژاپن را کم رنگ نشان دهد و به همین دلیل، این سخنرانی را زیر ذره بین قرار خواهند داد.

نخست وزیران قبلی ژاپن در بیانیه‌های مشابه که یک بار در هر دهه صادر می‌شود از اقدامات ژاپن در جنگ جهانی دوم عذرخواهی کرده‌اند اما آقای آبه متهم بوده است که "جنایات" زمان جنگ ژاپن را کم اهمیت جلوه داده است.

به ویژه چین و کره جنوبی می‌گویند که مردم این کشور در زمان اشغال توسط ژاپن در دوران جنگ رنج زیادی متحمل شدند اما ژاپن هرگز به طور کامل از اقدامات خود ابراز ندامت نکرده و در صدد جبران این اقدامات برنیامده است.

آقای آبه گفت که ژاپن در طول جنگ باعث "آسیب و درد و رنج بی اندازه" مردم بی گناه" شد. وی عذر خواهی دولت‌های قبلی ژاپن در این مورد را تایید کرد اما خود در این مورد به طور رسمی عذرخواهی نکرد.

نخست وزیرژاپن گفت: "ژاپن بارها از اقدامات خود در طول جنگ ندامت عمیق خود را ابراز داشته و صمیمانه عذرخواهی کرده است".

در ترجمه ی رسمی از سخنان آو آمده است: "در این مورد، موضع کابینه‌های قبلی در آینده نیز تزلزل ناپذیر باقی خواهد ماند".

با این حال، آقای آبه افزود که نسل‌های آینده ژاپن نباید بابت اقدامات کشورشان در جنگ جهانی دوم مجبور به عذرخواهی شوند.

آقای آبه از دو سو تحت فشار بوده است. وی مجبور است از برانگیختن خشم چین و کره جنوبی و متحدان مهم منطقه‌ای کشورش خودداری ورزد و همزمان بکوشد ملی گرایان ژاپنی را که همواره از عذرخواهی برای تصمیم‌های تاریخی ابراز نارضایتی کرده‌اند قانع کند.

بیانیه آقای آبه در حالی ارائه می‌شود که چند هفته پیش مجلس عوام ژاپن تغییراتی را وارد قانون اساسی کرد که بر مبنای آن برای اولین بار از زمان جنگ جهانی دوم ژاپن می‌تواند نیروهای خود را برای جنگ به خارج از کشور بفرستد.

آقای آبه برای این تغییرات تلاش زیادی کرده است، اما نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد بیش از نیمی از ژاپنی‌ها با چنین تغییری مخالف‌اند.

مطالب مرتبط