احرار شام: مذاکرات با ایران بر سر شهر زبدانی شکست خورد

حق نشر عکس EPA
Image caption نیروهای دولتی سوریه با همراهی حزب‌الله تلاش می‌کنند شهر زبدانی در مرز لبنان را از شورشیان پس بگیرند

گروه اسلام‌گرای احرار شام که در مرز لبنان با نیروهای دولتی سوریه و حزب‌الله درگیر است، اعلام کرد که مذاکرات با ایران در ارتباط با وضعیت شهر مرزی زبدانی شکست خورده و آتش‌بس موقت در این شهر شکسته شده است.

این آتش‌بس کم‌سابقه که بنا بر گزارش‌ها با میانجیگری ایران و ترکیه به دست آمده بود، از روز چهارشنبه گذشته، ۱۲ اوت در زبدانی و همین طور دو روستای مرزی شیعه‌نشین در استان ادلب سوریه برقرار شد.

اما به گفته ساکنان محلی درگیری‌ها از امروز، شنبه، از سر گرفته شده و بعد از چند روز آرامش دوباره صدای انفجار در منطقه بلند شده است.

زبدانی یکی از بزرگترین شهرهای ارتفاعات قلمون سوریه و یکی از آخرین پایگاه‌های احرار شام و متحدانش در منطقه مرزی با لبنان بشمار می رود. احرار شام بخشی از جبهه اسلامی است که از ائتلاف هفت گروه اسلام‌گرا تشکل شده است.

اتهام علیه ایران

هدف از اعلام آتش‌بس در این منطقه ایجاد گذرگاهی امن برای غیرنظامیان و اعضای احرار شام برای خارج شدن از شهر اعلام شده بود تا آنها هم در مقابل اجازه دهند کمک‌های بشردوستانه به دو روستای تحت محاصره برسد. ساکنان این دو روستا عمدتا از هواداران حکومت سوریه و حزب‌الله لبنان هستند.

پیشتر احرار شام تایید کرده بود که با هیئتی از ایران مذاکره کرده است.

ابوعزالدین، از فرماندهان احرار شام امروز شنبه در توییتر خود نوشت که مذاکرات با ایران شکست خورده و ایران را متهم کرده که به جای نگرانی از شرایط انسانی به دنبال تغییر بافت جمعیتی منطقه و خارج کردن سنی‌ها است.

ایران بزرگ‌ترین متحد منطقه‌ای دولت سوریه و حامی اصلی جنبش حزب‌الله است.

گروه دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا هم گزارش داده است که یکی از دلایل شکسته شدن آتش‌بس زبدانی، به توافق نرسیدن بر سر تعداد زندانیانی بوده که حکومت سوریه پذیرفته آنها را آزاد کند.

مطالب مرتبط