کامرون: بریتانیا اجازه نمی‌دهد پناهجویان غیرقانونی وارد کشور شوند

حق نشر عکس Reuters

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، در گفت و گویی با بی بی سی از کاربرد لفظ "فوج زنبورها" برای توصیف هزاران پناهجویی که قصد ورود به اروپا را دارند، دفاع کرده است.

آقای کامرون گفته است که هدفش از کاربرد این لفظ توهین نبوده بلکه تنها خواسته درباره گروه کثیری از پناهجویان که در تلاشند از طریق دریای مدیترانه وارد اروپا شوند، توضیح دهد.

نخست وزیر بریتانیا در بخش دیگری از این گفت‌و‌گو تاکید کرد که این کشور همواره در ارائه پناهندگی به افراد سخاوتمند بوده، اما در عین حال افزود که اجازه نمی دهد پناهجویان به طور غیرقانونی وارد بریتانیا شوند.

آقای کامرون همچنین گفت که بریتانیا برای نجات جان هزاران پناهجو، کشتی هایی را به مدیترانه اعزام کرده است.

او گفت: "شمار زیادی از پناهجویان در جستجوی زندگی بهتر راهی اروپا می‌شوند. آنها پناهجویانی هستند که به طور غیرقانونی قصد دارند وارد بریتانیا شوند. اما مردم بریتانیا و من در صددیم تا اطمینان دهیم که مرزهای این کشور امن هستند و آنها نمی توانند بدون مجوز وارد بریتانیا شوند."

حق نشر عکس Getty
Image caption در هفته های اخیر هزاران پناهجو برای ورود به بریتانیا خود را به شهر کاله درسوی دیگر کانال مانش در فرانسه رسانده اند

در ماه های اخیر ده ها هزار پناهجو خطر سفرهای پر مخاطره را به جان خریده و از راه دریای مدیترانه وارد کشورهای اروپایی شده اند.

در هفته های اخیر هزاران پناهجو برای ورود به بریتانیا خود را به شهر کاله در سوی دیگر کانال مانش در فرانسه رسانده اند و به شیوه های مختلف از جمله سوار شدن به قطار بین دو کشور یا مخفی شدن در کامیون هایی که قرار است با کشتی از دریای مانش عبور کنند، می‌کوشند وارد بریتانیا شوند.

اینگونه تلاش‌های این پناهجویان تلفاتی نیز در پی داشته است.