پارلمان عراق گزارش سقوط موصل را به دادستان کل ارجاع داد

حق نشر عکس AP
Image caption موصل، بزرگ‌ترین شهر در شمال عراق، اواخر بهار سال گذشته (۲۰۱۴ میلادی) و در آغاز پیشروی‌های گسترده نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در عراق، به تصرف این گروه درآمد

پارلمان عراق امروز (دوشنبه ۱۷ اوت) گزارشی نهایی تحقیقی را که براساس آن نوری مالکی، نخست وزیر سابق، و دهها نفر از مقامات ارشد این کشور را در سقوط شهر موصل مقصردانسته، برای رسیدگی به بخش قضایی ارجاع داده است.

موصل، بزرگ‌ترین شهر در شمال عراق، اواخر بهار سال گذشته (۲۰۱۴ میلادی) و در آغاز پیشروی‌های گسترده نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در عراق، به تصرف این گروه در آمد.

نیروهای چند لشکر ارتش عراق در جریان حمله داعش به شمال این کشور عقب‌نشینی کردند و مقدار قابل توجهی تسلیحات و تجهیزات خود را در منطقه‌ای که به اشغال داعش درآمد رها کردند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption نوری مالکی شماری از کشورها، فرماندهان و رقبای سیاسی را به سقوط شهر موصل متهم کرده است

محمد کربولی، از نمایندگان پارلمان عراق، گفته است این تحقیق که توسط یک هیات پارلمانی انجام شده با اکثریت آرا نمایندگان تایید شده و به دادستان عمومی ارجاع داده شده است.

در مقابل آقای مالکی شماری از کشورها، فرماندهان و رقبای سیاسی را به سقوط شهر موصل متهم کرده است.

نوری مالکی در زمان تصدی پست نخست وزیری از سوی منتقدان به داشتن سیاست‌های تفرقه‌انگیز و فرقه‌ای و همچنین انتخاب فرماندهانی بی‌کفایت متهم شده بود.