تایید حکم اعدام سرباز کره‌جنوبی که همرزمان خود را کشته بود

حق نشر عکس AP
Image caption این عکس صحنه‌ای از درگیری مسلحانه و محاصره‌ای که منجر به دستگیری سرباز متهم شد را نشان می‌دهد

حکم اعدام یک نظامی کره‌جنوبی که در ژوئن گذشته پنج سرباز را به ضرب گلوله کشته بود، از سوی دادگاه تجدید نظر در این کشور تایید شد. اقدام این نظامی که تنها به نام 'گروهبان لیم' معرفی شده است، ۷ نفر زخمی نیز برجا گذاشت.

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، قاضی دادگاه تجدید نظر هنگام صدور حکم گفت که رفتار این سرباز به طرز "غیر قابل تصوری بی رحمانه" بوده است.

او متهم است در حین خدمت در یک پست دیده‌بانی در منطقه مرزی با کره شمالی با پرتاب یک نارنجک به سوی همسنگرانش و سپس به رگبار بستن آنها، پنج نفر را کشته و منجر به زخمی شدن ۷ نفر شده است.

این نظامی ۲۳ ساله پس از درگیری مسلحانه ۲۴ ساعته با نیروهای کره جنوبی و اقدام به خودکشی، دستگیر شد و در ماه فوریه از سوی یک دادگاه نظامی در استان گانگ وون به اعدام محکوم شد.

وکلای مدافع گروهبان لیم ادعا کرده بودند که نظامیان ارشد و نظامیان رده پایینتر او را مسخره می کردند و به او زور می گفتند و اقدام او نتیجه آزار روحی بوده است، اما دادگاه تجدید نظر این ادعا رد کرد.

خدمت سربازی در کره جنوبی اجباری است و زورگویی و قلدری در بین سربازان جوان امری متداول است.

همچنین خودکشی بین سربازان جوان و موارد مشابه که طی آن نظامیان اقدام به کشتن همقطارانشان کرده اند بارها اتفاق افتاده است. ارتش این کشور به خاطر عدم مقابله با قلدری از سوی نهادهای حقوق بشری مورد انتقاد شدید قرار گرفته است.

یک تفنگدار نیروی دریایی کره جنوبی در سال ۲۰۱۱ میلادی به اتهام قتل ۴ تن از سربازان همقطارش به اعدام محکوم شد.

همچنین دادگاه نظامی کره جنوبی در سال ۲۰۰۵ میلادی یک سرباز وظیفه را به خاطر کشتن هشت نظامی به اعدام محکوم کرد.

آخرین باری که حکم اعدام در کره جنوبی اجرا شد در ۱۹۹۷ بود و معمولا حکم اعدام به حبس ابد تقلیل پیدا می‌کند.