روسیه 'افسر ربوده شده استونی' را به حبس طولانی مدت محکوم کرد

حق نشر عکس AP
Image caption دولت استونی و اتحادیه اروپا بازداشت و محاکمه استون کوهور را محکوم کرده‌اند

روسیه یک مامور پلیس جمهوری استونی را به حبس طولانی مدت محکوم کرده است.

روز چهارشنبه، ٢٨ مرداد (١٧ اوت)، منابع خبری روسیه گزارش کردند که استون کوهور، شهروند استونی که به اتهام جاسوسی دستگیر و محاکمه شده بود، به پانزده سال حبس محکوم شده است. انتشار این خبر واکنش تند دولت استونی را در پی آورد که اعلام کرد ماموران روسی این افسر پلیس را در داخل خاک استونی ربوده و به روسیه برده‌اند.

نخست وزیر استونی در مطلبی در صفحه توئیتری خود نوشت: "من به شدیدترین وجه ممکن حکم صادره علیه استون کوهور را محکوم می‌کنم. بازداشت غیرقانونی او به منزله نقض فاحش حقوق بین‌الملل توسط دولت روسیه است."

همچنین، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با صدور اطلاعیه‌ای گفته است که "آقای کوهور از حق برخورداری از محاکمه منصفانه محروم بوده و عملا هیچگونه محاکمه علنی برای رسیدگی به اتهامات علیه او صورت نگرفته است."

خبرگزاری روسی اینترفاکس به نقل از وکلای استون کوهور گزارش کرده است که این شهروند استونی دوره محکومیت خود را در یک اردوگاه کار اجباری در روسیه خواهد گذراند و علاوه بر محکومیت زندان، باید یکصد هزار روبل (حدود ١٥٠٠ دلار) هم به عنوان جریمه نقدی پرداخت کند. به گزارش همین خبرگزاری، چند تن از دپپلمات‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا با تجمع در برابر ساختمان دادگاه منطقه پسکوف، محل محاکمه استون کوهور، نسبت به نحوه رسیدگی به این پرونده و حکم دادگاه اعتراض کردند.

حق نشر عکس AFP
Image caption توماس ایلوس، رئیس جمهوری استونی (چپ) در مراسم اعطای نشان به استون کوهور (راست) در سال ٢٠١٠

وزیر خارجه استونی نیز در بیانیه‌ای گفته است که دولت این کشور "همراه با متحدان و شرکای خود در اتحادیه اروپا همچنان بر دولت روسیه فشار خواهد آورد تا استون کوهور را آزاد کند و اجازه دهد او به آغوش خانواده‌اش بازگردد."

سازمان امنیت فدرال روسیه، که جانشین کا گ ب شده، گفته است که استون کوهور در حالی بازداشت شد که یک قبضه اسلحه و مهمات متعلق به آن، پنج هزار یورو پول نقد، تجهیزات ویژه مخفی کردن ضبط صدا و اسنادی را در اختیار داشت که "حاکی از انجام یک ماموریت اطلاعاتی بود."

استونی در پایان جنگ دوم جهانی به اشغال نیروهای شوروی درآمد و به یکی از جمهوری‌های تشکیل دهنده اتحاد جماهیر شوروی تبدیل شد و با فروپاشی اتحاد شوروی، استقلال خود را به دست آورد و در حال حاضر، دارای نظام سیاسی جمهوری پارلمانی است. این کشور به عضویت اتحادیه اروپا و پیمان ناتو در آمده است. جمعیت این کشور به حدود یک میلیون و چهارصد هزار نفر می‌رسد.

استونی و سایر کشورهای حوزه بالتیک با فشار بر اتحادیه اروپا و ناتو برای اتخاذ موضعی سختگیرانه‌تر در برابر برخورد روسیه با اوکراین خشم دولت روسیه را برانگیخته‌اند.