هشت سرباز ترکیه در انفجاری کشته شدند

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای امنیتی در مقابل کاخ دلمه‌باغچه

هشت سرباز ترکیه در جنوب شرق این کشور در انفجاری کشته شدند. هیچ گروهی مسئولیت این بمبگذاری را به عهده نگرفته است.

ستاد کل ارتش ترکیه در بیانیه‌ای اعلام کرده است که نیروهای حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) در مسیر یک خودروی نظامی در استان عمدتا کردنشین سیرت بمبی کار گذاشته و آن را منفجر کرده‌اند.

همچنین منابع امنیتی می‌گویند که نیروهای پ‌ک‌ک چهار سرباز ترکیه را هم در استان دیاربکر کشته‌اند.

همزمان پلیس ترکیه چهار شهردار نزدیک به حزب چپگرای دموکراتیک خلق‌ها را در استان دیاربکر بازداشت کرده است، آنها پیشتر با انتشار بیانیه‌هایی از آنکارا اعلام خودمختاری کرده بودند.

در تحولی دیگر به مأموران پلیس در نزدیکی کاخ دلمه‌باغچه، در استانبول، تیراندازی شده است. پلیس می‌گوید که دو نفر را به ظن دست داشتن در این حمله بازداشت کرده، که تفنگ و نارنجک به همراه داشته‌اند.

دفتر نخست‌وزیری ترکیه در کاخ دلمه‌باغچه واقع شده است. در این حمله یک مامور پلیس به طور سطحی زخمی شده است.

فرماندار استانبول در بیانیه‌ای اعلام کرد که مهاجمان احتمالا در حمله دیگری که ماه گذشته به یکی از دفاتر حزب عدالت و توسعه انجام شد دست داشته‌اند.

این اتفاقات در حالی می‌افتد که بن‌بست سیاسی ترکیه برطرف نشده و از آنجا که احزاب کشور نتوانسته‌اند برای تشکیل دولت به نتیجه برسند، ممکن است انتخابات پارلمانی دوباره برگزار شود.

یکی از سخنگویان حزب جمهوری‌خواه خلق، قویترین رقیب حزب عدالت و توسعه، گفته است که شرکت این حزب در کابینه‌ای کوتاه مدت غیرممکن است. حزب عدالت و توسعه در انتخابات دو ماه پیش پس از ۱۳ سال اکثریت مطلق در پارلمان ترکیه را از دست داد و به این ترتیب نمی‌تواند به تنهایی کابینه تشکیل دهد.

این بن‌بست سیاسی ترکیه با بزرگترین عملیات نظامی این کشور در سال‌های اخیر همزمان شده است.

ارتش ترکیه از حدود سه هفته پیش به طور همزمان حملاتی را علیه گروه موسوم به "دولت اسلامی"، در سوریه، و حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) در کردستان عراق آغاز کرده است. البته گزارش‌ها حاکی از این بوده که حملات علیه پ‌ک‌ک سنگینتر بوده است.

مطالب مرتبط