هشدار مقام سازمان ملل به اسرائیل درباره سختگیری با فلسطینیان

حق نشر عکس EPA

یک مقام ارشد سازمان ملل به اسرائیل هشدار داده است که مجازات پرتاب سنگ از طرف فلسطینی‌ها با ۲۰ سال زندان به معنی بدتر شدن وضعیت بد حقوق بشر در اسرائیل است. وی همچنین درباره به زور غذا دادن به زندانیان فلسطینی که اعتصاب غذا کرده‌اند به اسرائیل هشدار داده شده است.

جفری فلتمن، معاون دبیرکل سازمان متحد در امور سیاسی، گفت قانون مجازات پرتاب سنگ "احتمالا به طور نامتناسبی شامل کودکان خواهد شد."

آقای فلتمن درباره اعتصاب غذای زندانیان فلسطینی هم گفت: "باید مشکلات حقوق بشری‌ای که زندانیان را به چنین شکل شدیدی از اعتراض وادار می‌کند به دقت بررسی کرد. یکی از این مشکلات استفاده طولانی مدت از بازداشت موقت تامینی است."

اخیرا محمد علان، زندانی فلسطینی، که در اعتراض به ۹ ماه بازداشت بدون محاکمه دست به اعتصاب غذا زده بود پس از آنکه نزدیک به دو ماه در اعتصاب غذا بود، هوشیاری خود را از دست داد.

معاون دبیر کل سازمان ملل خواهان آن شد که زندانیان فلسطینی که در بازداشت موقت تامینی موقت به سر می‌برند یا آزاد شوند و یا به طور رسمی به اتهاماتشان رسیدگی شود.

او همچنین در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به حمله اخیر یهودیان افراطی به یک خانه فلسطینی و سوزاندن یک کودک ۱۸ ماهه و بقیه اعضای خانواده گفت حملات این چنینی که در سال‌های اخیر انجام گرفته‌اند همگی نتیجه فقدان اعمال مناسب قانون [درباره خشونت‌های یهودیان افراطی] است.

اسرائیل وعده داده قاتلان کودک فلسطینی و پدرش را دستگیر کند.

در سال‌های اخیر و با نخست وزیری بنیامین نتانیاهو، اسرائیل سیاست‌های سختگیرانه‌تری را در قبال فلسطینیان به اجرا گذاشته است؛ گفتگوهای صلح میان فلسطینیان و اسرائیل، که آمریکا می‌خواهد در آن نقش میانجی را بازی کند، عملا به بن‌بست رسیده و پیشرفتی نداشته است.