حکم دیوان عالی اسرائیل به نفع زندانی فلسطینی

حق نشر عکس Reuters
Image caption محمد علان حدود نه ماه است که بدون ارائه اتهام رسمی در بازداشت به سر می‌برد

دیوان عالی اسرائیل به نفع یک فعال فلسطینی که پس از اعتصاب غذای طولانی در بیمارستان در حال بیهوشی بسر می برد رای داده است.

بنا بر این حکم، دولت اسرائیل باید فورا به بازداشت طولانی و بدون تفهیم اتهام محمد علان، از اعضای گروه جهاد اسلامی، خاتمه بدهد.

به این ترتیب، اعضای خانواده علان برای اولین بار اجازه می یابند که در بیمارستان از او دیدن کنند. مقامات امنیتی همچنین دیگر نباید محمد علان را به تخت بیمارستان ببندند.

محمد علان حدود نه ماه است که بدون ارائه اتهام رسمی در بازداشت به سر می‌برد.

اسرائیل بازداشت طولانی افرادی نظیر محمد علان را "بازداشت اداری" می خواند. این رویه امنیتی اسرائیل در اراضی اشغالی فلسطینیان علیه شماری از متهمان به عضویت در گروهایی مانند حماس و جهاد اسلامی و نیز به تازگی در مورد یهودیان افراطی اجرا می شود.

محمد علان در اعتراض به بازداشت طولانی خود، ۶۵ روز دست به اعتصاب غذا زد و پس از بستری شدن در بیمارستان هوشیاری خود را از دست داد. پزشکان محمد علان می گویند احتمال دارد که به خاطر کمبود ویتامین به بخش هایی از مغز این فلسطینی آسیب وارد آمده باشد.

عمید علان، برادر وی، روز چهارشنبه حکم دیوان عالی اسرائیل را یک پیروزی توصیف کرد. او گفت امیدوار است که بردارش بتواند در آینده نزدیک بیمارستان را ترک کند و به خانه بازگردد.

پارلمان اسرائیل در اواخر ماه گذشته میلادی (ژوئیه) لایحه تغذیه اجباری زندانیان فلسطینی را که دست به اعتصاب غذا می‌زنند، تصویب کرد.

در این قانون، به دادگاه‌های اسرائیل اجازه داده شده تا درخواست مقامات دولتی برای تغذیه اجباری زندانیان فلسطینی را بررسی و در صورت قبول استدلال دولت، اجازه آن را صادر کنند.

سازمان پزشکی اسرائیل با اشاره به این که تغذیه اجباری زندانیان نوعی شکنجه محسوب می‌شود و ممکن است خطرات جسمی متوجه فرد زندانی کند از پزشکان این کشور خواست از اجرای این قانون در زندان‌ها خودداری کنند. سازمان‌های اسرائیلی مدافع حقوق بشر نیز با این لایحه مخالفت کرده‌اند.

مطالب مرتبط