رهبر کره شمالی در مرز با کره جنوبی 'وضعیت شبه جنگی' اعلام کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption رهبر کره شمالی به فرماندهان ارتش دستور داده برای حمله به "تجهیزات جنگ روانی" کره جنوبی آماده شوند

رهبر کره شمالی در مرز با کره جنوبی "وضعیت شبه جنگی" اعلام کرده و به نیروهای نظامی مستقر در مرز دستور آماده باش رزمی داده است.

روز جمعه، ۳۰ مرداد (۲۱ اوت)، خبرگزار رسمی کره شمالی گزارش کرد که کیم جونگ اون، رهبر این کشور، به نیروهای مستقر در مرز با کره جنوبی دستور داده است از شامگاه جمعه در حالت آماده باش رزمی قرار گیرند.

با اعلام این دستور، شبکه رادیو و تلویزیون کره شمالی پخش موسیقی نظامی و شعارهای جنگی از جمله تهدید به تبدیل پایتخت کره جنوبی به "جوی آتش" را افزایش داده است.

روز گذشته، وزارت دفاع کره جنوبی گفت که واحدهای نظامی کره شمالی مستقر در مرز دو کشور به سوی واحدهای کره جنوبی گلوله توپ شلیک کرده‌اند که با پاسخ توپخانه کره جنوبی مواجه شده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption بلندگوهای مرزی کره جنوبی پس از چند سال خاموشی بار دیگر به کار افتاده‌اند

تنش در مرز دو کره پس از آن افزایش یافت که کره جنوبی با استفاده از بلندگوهای مستقر در مرز دو کره، پخش مطالب تبلیغاتی علیه حکومت کره شمالی را از سر گرفت. مقامات کره جنوبی گفته‌اند که تصمیم به پخش این برنامه‌ها در واکنش به زخمی شدن دو نظامی این کشور در اثر برخورد با مین کارگذاشته شده در منطقه مرزی اتخاذ شده است. کره جنوبی ارتش کره شمالی را به کار گذاشتن این مین‌ها متهم کرده اما کره شمالی این اتهام را نادرست خوانده است.

کره شمالی همچنین شلیک توپ به داخل خاک کره جنوبی را تکذیب کرده اما مقامات جنوب این ادعا را "مضحک" خوانده‌اند. برخی منابع گفته اند که احتمال دارد کره شمالی بلندگوهای نصب شده در مرز را هدف قرار داده باشد.

کره شمالی به کره جنوبی تا شامگاه شنبه مهلت داده است تا بلندگوهای مرزی را، که پس از یازده سال خاموشی بار دیگر به پخش تبلیغات سیاسی پرداخته‌، از منطقه مرزی خارج کند. از این بلندگوها برای تبلیغ شرایط زندگی در کره جنوبی و "افشاگری" در مورد وضعیت کره شمالی استفاده می‌شده است. نظامیان کره شمالی مستقر در مناطق مرزی در معرض این تبلیغات قرار دارند.

خبرگزاری کره شمالی گفته است که "فرماندهان نظامی به منطقه اعزام شده‌اند تا برای عملیات تهاجمی علیه تجهیزات جنگ روانی کره جنوبی و توقف فعالیت آنها آماده شوند."

همزمان، خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی به نقل از منابع دولتی که از آنها نام نبرده گفته است که تجهیزات تجسسی کره جنوبی و آمریکا شواهدی از حرکت خودروهای حامل سکوهای پرتاب موشک‌های کوتاه و میان برد در منطقه داخل مرز کره شمالی گزارش کرده‌اند. در کره جنوبی، چند صد نفر از ساکنان مناطق مرزی تخلیه شده‌اند.

حق نشر عکس AP
Image caption مخالفان حکومت کره شمالی در مرز کره جنوبی با آن کشور

سخنگوی وزارت دفاع کره جنوبی هشدار داده است که کره شمالی باید "از هرگونه اقدام شتاب‌زده" خودداری ورزد و در غیر اینصورت "به شدت تنبیه خواهد شد." وی گفته است که ارتش کره جنوبی در بالاترین سطح آمادگی رزمی قرار گرفته است.

به گفته کارشناسان، مردم کره جنوبی به تهدیدها و حملات لفظی کره شمالی عادت دارند و معمولا آنها را چندان جدی نمی‌گیرند اما این نخستین بار در سال‌های اخیر است که کره شمالی تا حد تعیین ضرب الاجل برای جمع آوری بلندگوهای مرزی پیش رفته و در صورت خودداری کره جنوبی از تن دادن به این ضرب الاجل، مشخص نیست که حکومت کره شمالی چه واکنشی خواهد داشت.

طی روزهای اخیر، مناطق مختلف کره جنوبی شاهد تظاهرات اعتراضی علیه رهبر کره شمالی و سیاست هسته‌ای و نظامی او بوده است.