آمریکا: نفر دوم داعش در حمله هوایی کشته شد

حق نشر عکس AP
Image caption ارتش عراق، پیشمرگه‌های کرد و گروه‌های شبه‌نظامی شیعه از یک سال قبل تلاش دارند با پشتیبانی هوایی آمریکا مناطق تحت کنترل داعش را آزاد کنند

کاخ سفید اعلام کرده است که فاضل احمد الحیالی، مشهور به حاجی معتز، نفر دوم گروه موسوم به "دولت اسلامی" (داعش) در حمله هوایی آمریکا به منطقه‌ای در شمال عراق کشته شده است.

شورای امنیت ملی کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای گفته است که خودروی حامل حاجی معتز و یکی دیگر از اعضای داعش روز سه شنبه ۱۸ اوت در نزدیکی موصل هدف قرار گرفت.

این فرمانده عملیاتی داعش، بنا به بیانیه کاخ سفید، نقشی کلیدی در تامین مالی، عملیات رسانه‌ای و پشتیبانی گروه "دولت اسلامی" در عراق و سوریه بر عهده داشته است.

بیانیه کاخ سفید می‌گوید: "الحیالی نقش مهمی در طراحی و اجرای عملیات نظامی داعش در دو سال اخیر، از جمله حمله ژوئن ۲۰۱۴ به موصل، داشته است."

به گزارش رسانه‌های محلی در عراق، فاضل احمد الحیالی مشهور به ابو مسلم الترکمانی نقشی مهم‌تر از ابوبکر البغدادی، رهبر داعش، در تدارکات نظامی و فرماندهی عملیاتی این گروه بر عهده داشت.

بنا به این گزارش‌ها، ابو مسلم الترکمانی اهل تلعفر در نزدیکی موصل، در سال‌های پایانی حکومت صدام حسین از نیروهای زبده ارتش عراق بود که پس از حمله آمریکا به این کشور مدتی را در زندان گذراند و در دوران نخست وزیری نوری المالکی آزاد شد.

ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا از یک سال قبل و در پشتیبانی از عملیات زمینی ارتش عراق، مواضع داعش را هدف بمباران هوایی قرار می دهد.

آمریکا در ماه ژوئن اعلام کرد که از تابستان قبل تاکنون بیش از ۱۰ هزار تن از نیروهای داعش در این حملات کشته شده‌اند.