کره شمالی و کره جنوبی مذاکرات اضطراری برگزار می‌کنند

حق نشر عکس AP
Image caption خودروهای زرهی کره جنوبی

با تشدید تنش‌ها در شبه‌جزیره کره، مقام‌های کره شمالی و کره جنوبی قرار است برای جلوگیری از رویارویی در مرزهای دو کشور، با هم مذاکرات اضطراری داشته باشند.

کره شمالی تهدید کرده است که برای از بین بردن بلندگوهای تبلیغاتی کره جنوبی، به سمت این کشور تیراندازی خواهد کرد.

پیشتر، کره جنوبی گفت که کره شمالی تجهیزات آتشباری خود را به مناطق مرزی منتقل کرده است.

به گفته کره جنوبی، این اقدام کره شمالی در راستای تهدیدهای مربوط به نابود کردن بلندگوهایی است که از جنوب علیه کره شمالی تبلیغ می‌کنند.

کره شمالی تهدید کرده که اگر کره جنوبی به تبلیغات ضد کره شمالی از ایستگاه های رادیویی مرزی پایان ندهد، وارد عمل خواهد شد.

کره شمالی برای از بین بردن این تجهیزات تبلیغاتی ضرب‌الاجل تعیین کرده بود.

کره جنوبی نیز گفته است که به شدت مقابله به مثل خواهد کرد و جت های جنگنده خود را در مناطق مرزی به پرواز درآورده است.

پیشتر گزارش شد که کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی در پی تبادل آتش نیروهای دو کشور در مناطق مرزی، به نیروهای خط مقدم کره شمالی دستور داده که در وضعیت جنگی باشند.

به گزارش رسانه های کره شمالی، آقای کیم در همین ارتباط، روز پنج‌شنبه یک جلسه اضطراری برگزار کرد و در مناطق مرزی، وضعیت شبه‌‎جنگی اعلام کرد.

تنش‌های تازه در مرز دو کره پس از آن افزایش یافت که کره جنوبی با استفاده از بلندگوهای مستقر در مرز دو کره، پخش مطالب تبلیغاتی علیه حکومت کره شمالی را از سر گرفت.

مقامات کره جنوبی گفته‌اند که تصمیم به پخش این برنامه‌ها در واکنش به زخمی شدن دو نظامی این کشور در اثر برخورد با مین کارگذاشته شده در منطقه مرزی گرفته شده است. کره جنوبی ارتش کره شمالی را به کار گذاشتن این مین‌ها متهم کرده اما کره شمالی این اتهام را نادرست خوانده است.

این بلندگوهای مرزی پس از یازده سال خاموشی بار دیگر به پخش تبلیغات سیاسی پرداخته‌‌اند. از این بلندگوها برای تبلیغ شرایط زندگی در کره جنوبی و "افشاگری" در مورد وضعیت کره شمالی استفاده می‌شده است. نظامیان کره شمالی مستقر در مناطق مرزی در معرض این تبلیغات قرار دارند.

مطالب مرتبط