هزاران مهاجر و پناهجو با شکستن سد پلیس وارد مقدونیه شدند

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption بسیاری از مهاجران و پناهجویان، از جمله کودکان، دیشب را در فضای باز گذراندند

هزاران مهاجر و پناهجو با عبور از سد پلیس در مرز مقدونیه با یونان، وارد مقدونیه شدند. بسیاری از پناهجویان آوارگان سوری هستند که از سوریه جنگ‌زده گریخته‌اند.

گزارش شده که پلیس مقدونیه سعی کرده با شلیک نارنجک‌های گیج‌کننده (نارنجک‌هایی غیرکشنده که با ایجاد نور و صدای شدید بینایی و شنوایی را برای مدتی مختل می‌کنند) جلوی مهاجران و پناهجویان را بگیرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید تعدادی از آنها زخمی شده‌اند.

در روزهای اخیر و پس از اینکه مقدونیه با اعلام وضعیت اضطراری مرز جنوبی خود را بست، موجی از مهاجران و پناهجویان پشت مرز یونان با مقدونیه جمع شدند. آنها می‌خواهند با عبور از مقدونیه و صربستان خود را به کشورهای مرفه‌تر شمال و غرب اروپا برسانند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption کمیساریای عالی پناهندگان درباره وضعیت هزاران مهاجر و پناهجویی که در مرز یونان و مقدونیه هستند هشدار داده است

به گزارش آسوشیتدپرس پلیس بنا داشت همزمان با حرکت قطاری به سمت صربستان مرز را به روی عده محدودی باز کند و وقتی که به عده‌ای کم با کودکان خردسال اجازه عبور دادند دیگران هم از سد پلیس گذشتند.

روز جمعه پلیس مقدونیه با باتوم و گاز اشک‌آور جلوی مهاجران را گرفت. بسیاری از آنها، از جمله کودکان، دیشب را در فضای باز به سر بردند.

نیکولا پوپوسکی، وزیر خارجه مقدونیه، به بی‌بی‌‌سی گفت با رسیدن شمار پناهجویان به روزی ۳ هزار تا ۳۵۰۰ نفر "که برای کشور دو میلیون نفری مقدونیه خیلی زیاد است" این کشور چاره دیگری نداشته است.

او گفت: "مجبور بودیم کنترل را برای ورود غیرقانونی به خاک مقدونیه برقرار کنیم."

حق نشر عکس Getty
Image caption پلیس مقدونیه دیروز هم با باتوم و گاز اشک آور جلوی پناهجویان را گرفت

در عین حال کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل از وضعیت "هزاران پناهجو و مهاجر آسیب‌پذیر" ابراز نگرانی کرده است.

این نهاد از مقدونیه و یونان خواست اقداماتی برای رسیدگی به وضعیت این افراد انجام دهند. از آغاز سال جاری میلادی ۱۶۰ هزار نفر پناهجو وارد یونان شده‌اند.

کشورهای اروپایی به خاطر نپذیرفتن پناهجویان سوری مورد انتقاد هستند. در حالی که ترکیه و لبنان هر کدام بیش از یک میلیون سوری را به پناهندگی پذیرفته‌اند در اروپا به غیر از آلمان، که حدود ۱۰۰ هزار سوری در آن به سر می‌برند، دیگر کشورهای بین صفر تا چندهزار پناهجوی سوری را اسکان داده‌اند.

مطالب مرتبط