اتحادیه اروپا 'وظیفه دارد' از پناهجویان حمایت کند

حق نشر عکس Reuters
Image caption پناهجویان سوری در مرز مجارستان با صربستان

دیمیتریس آوراموپولوس، مسئول سیاست‌های مهاجرت و امور داخلی اتحادیه اروپا قول داده است با کسانی که مهاجران غیرقانونی را به این اتحادیه قاچاق می‌کنند به شدت مبارزه کند.

او همچنین گفت که این اتحادیه مهاجران غیرقانونی و جویای کار را به کشورهای خود برمی‌گرداند.

با این حال آقای آوراموپولوس تاکید کرد که دهها هزار نفر از کسانی که از مناطق جنگی مثل سوریه فرار می‌کنند حق ورود به اتحادیه اروپا را دارند و این اتحادیه "وظیفه" دارد از این افراد مراقبت کند.

او همچنین گفت که برخی کشورهای این اتحادیه می‌توانند به این پناهجویان کمک بیشتری کنند.

بحران مهاجران غیر قانونی و پناهجویانی که از کشورهای بحران زده به سمت قاره اروپا روانه شده‌اند، به عنوان بدترین بحران پناهجویی در این قاره از زمان جنگ جهانی دوم توصیف شده و شواهد نشان می‌دهد که کشورهای اروپایی در مقابل هجوم این افراد با دشواری بزرگی روبرو شده‌اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption نوجوان پناهجو در بلگراد پایتخت صربستان

به گفته ملیسا فلمینگ، سخنگوی ارشد کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، انتظار می‌رود که در ماه‌های آینده هر روز بیش از سه هزار نفر از مقدونیه وارد اتحادیه اروپا شوند که بیشتر آنها کسانی هستند که از سوریه فرار کرده‌اند.

خانم فلمینگ از ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا خواست که به نحوی عادلانه پناه دادن به این آوارگان را به عهده بگیرند چون اگر اتحادیه اروپا "بدرستی" عمل کند، می‌تواند بحران را مدیریت کند.

او همچنین گفت که با ادامه خشونت‌ها در عراق و سوریه و "وخیم‌تر شدن" اوضاع پناهجویان سوری در ترکیه، اردن و لبنان، در ماه‌های آینده کاهشی در شمار پناهجویان در اروپا دیده نخواهد شد.

در شرق آلمان پلیس مجبور به محافظت از یکی از مراکز اسکان پناهجویان شده چون گروهی از راست‌گرایان افراطی در مقابل آن تجمع کرده و به حضور این پناهجویان معترض بوده‌اند.

گفته می شود که در دو روز آخر هفته چهار هزار نفر از کسانی که قصد عبور از دریای مدیترانه را داشته‌اند از دریا نجات داده شده و به سواحل ایتالیا منتقل شده‌اند.

حق نشر عکس EPA
Image caption پناهجویانی که می‌خواهند از مقدونیه وارد یونان شوند

دیروز (دوشنبه دوم شهریور، ۲۵ اوت) بیش از دو هزار پناهجو در طی یک روز از صربستان وارد مجارستان شدند که به گفته پلیس مجارستان، بی‌سابقه بوده است.

شمار پناهجویانی که از طریق بوداپست پایتخت مجارستان سعی کرده اند وارد اتحادیه اروپا شوند در سال گذشته به ۱۲۰ هزار نفر رسیده که سه برابر سال پیش از آن است.

در بلغارستان برای مراقبت بیشتر از مرزهای جنوب‌غربی این کشور با مقدونیه و جلوگیری از ورود گسترده پناهجویان از ارتش کمک گرفته شده است.

در بریتانیا دولت اعلام کرده در لایحه مهاجرت که پاییز امسال برای تصویب به پارلمان ارائه خواهد شد، برای کار غیرقانونی در انگلستان و ولز مجازات شش ماه زندان در نظر گرفته است.

به گفته جیمز بروکنشر، وزیر مهاجرت بریتانیا، دولت باید جلوی "سوء استفاده" را بگیرد و جواز رستوران‌ها و فروشگاه‌هایی که مهاجران غیر قانونی را به کار بگیرند باطل خواهد شد.