آماده باش نظامی در مرز دو کره پایان یافت

حق نشر عکس Getty
Image caption نمایندگان دو کره بر سر کاهش تنش و ادامه مذاکره به توافق رسیدند

کره شمالی و کره جنوبی بر سر اقداماتی برای کاستن از تنش در مرز دو کشور به توافق رسیده‌اند.

پس از دو روز مذاکره فشرده، بامداد روز سه‌شنبه، ۳ شهریور (۲۵ اوت) نمایندگان کره شمالی و کره جنوبی توافقنامه‌ای را برای پایان دادن به شرایط جنگی در مرز دو کشور امضا کردند.

براساس این توافقنامه، کره شمالی از زخمی شدن نظامیان کره جنوبی در برخورد با مین زمینی در مرز دو کشور "ابراز تاسف" کرده و کره جنوبی نیز پذیرفته است که بلندگوهای مرزی را برچیند.

همچنین، کره شمالی موافقت کرده است به وضعیت "شبه‌جنگی" در مرز با کره جنوبی خاتمه دهد و قرار است دو طرف به منظور بهبود روابط در زمینه مسایل مختلف، مذاکراتی را برگزار کنند.

کیم کوان‌جین، نماینده کره جنوبی در مذاکرات اخیر با کره شمالی گفته است که "عذرخواهی کره شمالی در مورد حادثه مین مرزی و وعده تلاش برای جلوگیری از تکرار حوادثی از این نوع و خودداری از افزایش تنش مرزی بسیار مهم و معنی‌دار است."

البته کره شمالی کار گذاشتن مین مرزی را انکار کرده و با صدور بیانیه‌ای گفته است که مسئولیت این اقدام را بر عهده نگرفته بلکه به خاطر زخمی شدن نظامیان کره جنوبی، متاسف است. در عین حال، با توجه به گرایش دولت کره شمالی به استفاده از لحن خصومت‌آمیز در تبلیغات علیه کره جنوبی، لحن ملایمی که به کار رفته قابل توجه است.

حق نشر عکس EPA
Image caption بلندگوهای حساسیت برانگیز از مرز دو کره برچیده شد

مذاکرات دو طرف روز شنبه در دهکده مرزی پانمونجوم واقع در منطقه غیرنظامی حائل بین دو کره آغاز شد. پیشتر کره شمالی تا شامگاه شنبه به کره جنوبی مهلت داده بود تا بلندگوهای مرزی را خاموش کند و در غیر اینصورت در انتظار واکنش "مناسب" باشد.

هفته گذشته، کره جنوبی اعلام کرد که دو نظامی این کشور در اثر برخورد خودرو آنها با مین زخمی شده‌اند و کره شمالی را مسئول کار گذاشتن مین‌ها دانست. مقامات کره جنوبی در واکنش به این انفجار، با کار گذاشتن بلندگوهای تبلیغاتی در مرز با کره شمالی، پس از یازده سال ابن بلندگوها را بار دیگر به کار انداختند. از این بلندگوها برای پخش مطالب تبلیغاتی استفاده می‌شود و ساکنان مناطق مرزی کره شمالی به خصوص نظامیان مستقر در مرز را مخاطب قرار می‌دهد.

در واکنش به این اقدام، کره شمالی یک گلوله توپ به داخل خاک کره جنوبی شلیک کرد که به زخمی شدن چند نفر منجر شد و کره جنوبی نیز به آن پاسخ داد. برخی منابع گفتند که احتمالا هدف توپخانه کره شمالی، انهدام بلندگوهای مرزی بوده است.

در پی این اقدام، نیروهای کره جنوبی و واحدهای نظامی آمریکایی مستقر در آن کشور به حالت آماده باش درآمدند و روز جمعه خبرگزاری رسمی کره شمالی گزارش کرد که کیم جونگ اون، رهبر این کشور در مرز با کره جنوبی وضعیت "شبه جنگی" اعلام کرده و به نیروهای مستقر در مرز دستور داده است از شامگاه جمعه در حالت آماده باش رزمی قرار گیرند.

از زمان اعلام آتش‌بس در جنگ کره سه ساله کره در سال ۱۹۵۳، دو کره رسما در حالت جنگی به سر می‌برند با اینهمه، در یکی دو دهه اخیر، تلاش‌هایی برای تنش‌زدایی بین دو کشور و کاهش خطر بروز جنگ صورت گرفته است به خصوص اینکه شرایط اقتصادی ناگوار کره شمالی آن کشور را به دریافت کمک اقتصادی و غذایی از خارج به خصوص از کره جنوبی متکی کرده است

در عین حال، از سال ۲۰۱۰ و غرق یک کشتی نیروی دریایی کره جنوبی که به کشته شدن ۴۶ نظامی کره جنوبی منجر شد، روابط دو کشور تیره شده است. کره جنوبی گفته است که این کشتی در اثر تیراندازی ناوهای کره شمالی غرق شد.

در مذاکرات اخیر، دو کره توافق کردند که بار دیگر برنامه دیدار خانواده‌های جدا مانده در دو سوی مرز دو کشور را از طی تعطیلات پائیزی سال جاری از سر بگیرند.

مطالب مرتبط